• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2230
  • Dodano: 2021-10-28 / 08:28
  • Komentarzy: 3

  Tężnia solankowa przy parku sensorycznym. Jest projekt i kwota - 2 miliony wyższa niż założono

  Tężnia solankowa przy parku sensorycznym. Jest projekt i kwota - 2 miliony wyższa niż założono
   <i>(Fot. UM Opola )</i>

  (Fot. UM Opola )

  W Opolu wybudowana zostanie tężnia solankowa o powierzchni niecałych 190 metrów kwadratowych. Konstrukcja otoczona będzie otoczona pergolą ze strefami inhalacyjnymi. Koszt tej inwestycji to około 5,6 mln złotych.


  Prezydent miasta Opola pochwalił się po raz kolejny projektem i pomysłem wybudowania tężni solankowej na osiedlu Malinka. Dająca pełnię inhalacji konstrukcja ma stanąć blisko parku sensorycznego. Sam pomysł ma już kilka lat, a jego wdrożenie konsekwentnie władze miasta ogłaszają co roku. W 2020 roku koszt inwestycji szacowano na 3 miliony złotych. Rosnące koszty niemal podwoiły te kwotę - dziś projekt wart jest 5,6 miliona złotych.

  Zabudowa tężni to ponad 186,5 metra kwadratowych (31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości). Projekt przygotowała pracownia Modulor Architekci, która podobne inwestycje realizowała już m.in. w Katowicach i Gliwicach.

  - Poszerzamy również zakres prac: przy okazji powstanie duży plac zabaw i sporo terenów zielonych. Całość zajmie teren ok. 1 ha. i zadowoli mieszkańców od lat 5 do 105 - wylicza prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

  Ostatnio pisaliśmy o zakończonej budowie dwóch tężni solankowych w Wołczynie. Tamtejsza konstrukcja to w sumie 300 metrów kwadratowych powierzchni (czyli około 100 m kw więcej od tężni, która ma powstać w Opolu), po której spływa solanka. Budowa tężni, a także fontanny, nowego parku i ogrodu halofitów kosztowała gminę Wołczyn 2 miliony 300 tysięcy złotych. Na ten cel udało się pozyskać 800 tysięcy złotych dotacji unijnej. Ważnym faktem jest, że gmina Wołczyn ma własną solankę, co zwalnia ją z kosztów kupna tego potrzebnego tężniom produktu. Nie wiemy na te chwilę, skąd miasto Opole będzie nabywać solankę oraz jaki będzie koszt utrzymania i uzupełniania tężni.

  Tężnia solankowa należy do grupy obiektów o charakterze rekreacyjno-uzdrowiskowym, stanowiących naturalny leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania aerozolu o właściwościach leczniczych (zawierającego naturalne związki soli), wchłanianego podczas sesji inhalacyjnych.

  Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

  W przeszłości tężnie solankowe służyły jako obiekty przeznaczone do pozyskiwania soli kuchennej. Obecnie stanowią atrakcje turystyczne o leczniczych właściwościach, sprzyjające rozwojowi rekreacji i wypoczynku w skali regionalnej i ponadlokalnej.

  W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu przewidziano strefę relaksu. Wydzielono tam cztery przestrzenie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, w których przewidziano możliwość instalacji obiektów małej architektury typu leżaki, hamaki i huśtawki parkowe. Dopełnienie strefy relaksu stanowić będzie przestrzeń utwardzona płytami granitowymi, w ramach której przewidziano możliwość montażu ław modułowych, wykończonych elementami z drewna egzotycznego.

  Jeśli dojdzie do podpisania umowy firma będzie miała rok na wykonanie zadania.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-28 09:57:15 [89.67.3.*] id:1624270  
  DonPedro69: Napisał postów [7707], status [VIP] Reputacja
  Mam nadzieję, że projektant uwzględni różę wiatrów i nie postawi ławek w miejscu gdzie przez większość roku będzie sobie można zamiast powdychać, to co najwyżej popatrzeć. A dwa: życzyłbym sobie jakiś zamknięty obwód wody, ale to chyba jest zrozumiałe.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-10-29 14:53:12 [90.156.124.*] id:1624370  
  siostra_brygida: Napisała postów [47506], status [VIP] Reputacja
  Zrozumiałe będzie jak napiszesz o obiegu zamkniętym... :)
  2021-10-28 09:16:37 [213.227.69.*] id:1624268  
  Palnik Dekarski: Napisał postów [244], status [maniak] Reputacja
  No i ekstra :) W ciepłe popołudnia będzie można sobie pospacerować. Mam nadzieję, że do tego czasu już będzie gotowy CUP, centrum PKS, opole zachód i wschód i będzie już stadion przy karolince na wykończeniu, a prace nad aquaparkiem pójdą pełną parą. A i że obwodnica północna będzie oddana do użytku :P

  Nick:
  Treść: