• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1546
  • Dodano: 2021-10-25 / 19:53
  • Komentarzy: 1

  Przejęte 19 mln papierosów, wartych blisko 17,7 mln zł - działania CBŚP i KAS

  (Fot. CBŚP Policji)

  Funkcjonariusze CBŚP i KAS likwidując 2 magazyny z nielegalnym towarem akcyzowym, przejęli ok. 19 mln sztuk papierosów, wartych blisko 17,7 mln zł. Podczas działań łącznie zatrzymano 9 osób. Sprawy są prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Sosnowcu i Prokuraturę Okręgową w Radomiu. Gdyby przejęty towar trafił do obrotu, straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 22 mln zł.

  Pierwsze uderzenie nastąpiło w Sosnowcu, kiedy to policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach (KAS) zlikwidowali magazyn, w którym przechowywane były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Kolejne nielegalne papierosy ukryte były w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego zaparkowanego na tej posesji. Funkcjonariusze łącznie przejęli prawie 2 mln papierosów, wartych blisko 1,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę niemalże 2,3 mln zł.

  Na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym, tymczasowo zajęto ponad 385 tys. zł w różnej walucie oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł. Do sprawy zatrzymano 5 osób, którym w Prokuraturze Rejonowej Sosnowiec-Północ w Sosnowcu przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Jak się okazało jedna z zatrzymanych osób była poszukiwana listem gończym, wydanym przez Sąd Okręgowy w Gliwicach w celu odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności.

  Następne uderzenie nastąpiło w Grójcu, gdzie zlikwidowano kolejny magazyn z nielegalnym towarem akcyzowym. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (Krajowej Administracji Skarbowej) rozpoczęli działania, gdy na posesję wjechał samochód ciężarowy z naczepą, na której za kartonami ze szklankami znajdowało się 14,7 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kierowca pojazdu, 61-letni obywatel Słowenii został zatrzymany do wyjaśnienia, a towar zabezpieczony. Funkcjonariusze przeszukali także pojazdy dostawcze znajdujące się na posesji. Tam znaleźli 2,4 mln sztuk papierosów. Do sprawy zatrzymano także 38-letniego Polaka oraz 2 obywateli Ukrainy w wieku 37 i 41 lat.

  Podczas akcji łącznie zabezpieczono ponad 17 mln sztuk papierosów wartych blisko 16,2 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że nielegalny towar miał trafić na czarny rynek w kraju. Gdyby został wprowadzony do obrotu straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 20 mln zł. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Decyzją sądu zostali oni tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-25 20:04:21 [5.184.200.*] id:1624094  
  liberty: Napisał postów [4264], status [Szycha] Reputacja
  Puścić wolno to tylko 22 mln niby strat a skoro nikt nie odpowiedział za starty w wysokości 70 mln czyli 1 sasina to czemu inni maja odpowiadać za mniejsze kwoty?

  Nick:
  Treść: