• Wyświetleń: 533
    • Dodano: 2021-06-02 / 14:52
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Tymczasowe aresztowanie a kontakt z obrońcą

    Tymczasowe aresztowanie to zdecydowanie najdotkliwszy ze środków zapobiegawczych w polskim prawie karnym - nie bez powodu przypomina się o tym, jak ważna jest dla tymczasowo aresztowanego gwarancja kontaktu z obrońcą. Na nie do końca respektowane prawo tymczasowo aresztowanego do kontaktu z obrońcą zwracał już uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.Prawo tymczasowo aresztowanego w tym zakresie określa art. 73 Kodeksu postępowania karnego, prawo międzynarodowe podkreśla to w szczególności w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych.

    W jakiej formie tymczasowo aresztowany może kontaktować się z obrońcą?

    Zgodnie z polskim prawem, tymczasowo aresztowanemu przysługuje prawo kontaktu z obrońcą:
    1. podczas nieobecności innych osób;
    2. korespondencyjnie.

    Art. 73 kpk przewiduje jednak, iż w postępowaniu przygotowawczym, wydając zgodę na kontakt tymczasowo aresztowanego z obrońcą, prokurator może w pewnych sytuacjach, jeśli stoi za tym dobro postępowania przygotowawczego, zastrzec obecność swoją lub upoważnionej przez niego osoby. Podobnie prokurator może zdecydować o kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą. Co ważne, prokuratorowi przysługuje takie uprawnienie w ciągu 14 dni od tymczasowego aresztowania podejrzanego i powinno ono być wykorzystywane z dużą rozwagą oraz w okolicznościach wyjątkowych.

    Zgoda na widzenie jest udzielana w formie zarządzenia.

    Jakie są przywileje obrońcy w kontaktach z tymczasowo aresztowanym?

    Fundamentalne prawo do obrony gwarantuje, że obrońca korzysta w pewnym sensie z uprzywilejowanej pozycji w kontaktach z tymczasowo aresztowanym, głównie dlatego, że nie można odmówić mu porozumiewania się z klientem, którego broni.

    Co ważne, zarówno kontrola korespondencji, jak i obecność osoby trzeciej podczas kontaktu tymczasowo aresztowanego z obrońcą, o czym była mowa powyżej, jest możliwa jedynie w ciągu pierwszych 14 dni od tymczasowego aresztowania, potem obrońca może w sposób swobodny i bez obecności innych osób porozumiewać się ze swoim klientem. Gwarantuje to przede wszystkim rzetelność i sprawiedliwość całego procesu.

    Uniemożliwienie tymczasowo aresztowanemu kontaktu z obrońcą może stanowić bezwzględną przyczynę odwoławczą, jeżeli zostanie uznane, że uniemożliwiono obrońcy uczestnictwo w czynnościach, podczas których jego obecność była niezbędna. Pogląd ten znajduje poparcie zarówno w orzecznictwie, jak i literaturze.

    Tymczasowe aresztowanie - dlaczego warto skorzystać z wsparcia obrońcy?

    Osoba, wobec której zastosowano tymczasowe aresztowanie, powinna niezwłocznie upoważnić doświadczonego adwokata np.Adwokat Rybnik do występowania w charakterze obrońcy. Tymczasowe aresztowanie to dotkliwy środek zapobiegawczy, warto zatem skorzystać z pomocy adwokata, który będzie działał w imieniu aresztowanego i podejmie się czynności mogących doprowadzić nawet do uchylenia tymczasowego aresztowania, a na pewno zadba o humanitarne traktowanie aresztowanego i zagwarantowanie mu przyznanych praw.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".