• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 5727
    • Dodano: 2021-04-06 / 08:09
    • Komentarzy: 2

    Szpital Tymczasowy funkcjonuje niemal w pełnym obłożeniu

    (Fot. Archiwum)

    (Fot. Dżacheć)

    142 łóżka są przygotowane od wtorku 6 kwietnia dla ciężko chorujących z powodu koronawirusa w Szpitalu Tymczasowym w Opolu.


    Miejsca w szpitalu tymczasowym zapełniają się bardzo szybko, uruchomione dodatkowe łóżka (28 ogólnych i 10 OIOM) praktyczne na dziś są już zapełnione, dlatego też widzimy potrzebę szybkiego otwierania kolejnych modułów, aby przyjąć pacjentów chorujących z powodu zakażenia Covid-19 - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

    Od 29 marca Tymczasowy Szpital Covid-19 w Opolu jest w stanie zapewnić opiekę 56 pacjentom w części ogólnej, w której wszystkie łóżka podłączone są do tlenu, oraz 20 pacjentom w części intensywnej terapii.

    - Planowaliśmy od 6 kwietnia uruchomienie 28 łóżek w części ogólnej i 10 OIOM, ale w związku z zapowiedziami, że wskaźniki zachorowalności będą wysokie, zdecydowaliśmy o rozszerzeniu tych planów o kolejne 28 łóżek w części ogólnej, czyli uruchamiamy dodatkowo 56 łóżek ogólnych i 10 OIOM - kontynuuje dyrektor Madera.
    USK kompletuje kadrę. Do pracy w szpitalu tymczasowym potrzebni są lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, pielęgniarki ogólne, ratownicy medyczni i personel pomocniczy.

    - Wstrzymanie działalności planowej w naszym szpitalu, ale także w innych szpitalach oraz decyzje wojewody opolskiego o przesunięciu kadr do szpitala tymczasowego pozwalają nam zbudować kadrę potrzebną do zabezpieczenia pacjentów na uruchamianych łóżkach - kontynuuje Dariusz Madera. - Nie jest to proste, ponieważ ci pracownicy mają swoje dyżury i zobowiązania w innych miejscach. Dr Marek Piskozub, kierujący szpitalem tymczasowym, musi opracować grafiki tak, aby zapewnić ciągłość pracy i opieki medycznej dla tych pacjentów.

    Dla przykładu do zabezpieczenia 10 łóżek w części intensywnej terapii potrzebny jest jeden etat lekarza anestezjologa, co oznacza, że w ciągu miesiąca potrzebne jest co najmniej czterech takich specjalistów. W części ogólnej ta zasada dotyczy 1 etatu lekarza na 20 łóżek.

    W czwartek rano, 1 kwietnia w szpitalu tymczasowym hospitalizowanych było 51 pacjentów w części ogólnej i 16 - na intensywnej terapii. Łącznie od początku działalności przyjęliśmy do niego 290 pacjentów. 90 proc. hospitalizowanych w TSC - jak podkreśla dr Marek Piskozub - to przypadki ciężkie.

    Dodatkowo w USK przy ul. Witosa przygotowane mamy 22 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzoną chorobą SARS-CoV-2, w tym 10 - w celu udzielania świadczeń specjalistycznych w zakresie: neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii naczyniowej, nefrologii, chirurgii dziecięcej oraz 5 łóżek intensywnej terapii i 2 łóżka terapii pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-04-06 14:21:28 [5.173.65.*] id:1610856  
    tippmann: Napisał postów [7965], status [VIP] Reputacja
    zna ktoś z was chorego który tam leży?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-04-07 08:22:36 [217.173.195.*] id:1610895  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Patrząc żre tam może leżeć około 100 osób, a w województwie mieszka prawie milion to jednak szanse są nieduże :). Ale tak, znam gościa który tam leżał.