142 łóżka są przygotowane od wtorku 6 kwietnia dla ciężko chorujących z powodu koronawirusa w Szpitalu Tymczasowym w Opolu.
Miejsca w szpitalu tymczasowym zapełniają się bardzo szybko, uruchomione dodatkowe łóżka (28 ogólnych i 10 OIOM) praktyczne na dziś są już zapełnione, dlatego też widzimy potrzebę szybkiego otwierania kolejnych modułów, aby przyjąć pacjentów chorujących z powodu zakażenia Covid-19 - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
Od 29 marca Tymczasowy Szpital Covid-19 w Opolu jest w stanie zapewnić opiekę 56 pacjentom w części ogólnej, w której wszystkie łóżka podłączone są do tlenu, oraz 20 pacjentom w części intensywnej terapii.
- Planowaliśmy od 6 kwietnia uruchomienie 28 łóżek w części ogólnej i 10 OIOM, ale w związku z zapowiedziami, że wskaźniki zachorowalności będą wysokie, zdecydowaliśmy o rozszerzeniu tych planów o kolejne 28 łóżek w części ogólnej, czyli uruchamiamy dodatkowo 56 łóżek ogólnych i 10 OIOM - kontynuuje dyrektor Madera.
USK kompletuje kadrę. Do pracy w szpitalu tymczasowym potrzebni są lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, pielęgniarki ogólne, ratownicy medyczni i personel pomocniczy.
- Wstrzymanie działalności planowej w naszym szpitalu, ale także w innych szpitalach oraz decyzje wojewody opolskiego o przesunięciu kadr do szpitala tymczasowego pozwalają nam zbudować kadrę potrzebną do zabezpieczenia pacjentów na uruchamianych łóżkach - kontynuuje Dariusz Madera. - Nie jest to proste, ponieważ ci pracownicy mają swoje dyżury i zobowiązania w innych miejscach. Dr Marek Piskozub, kierujący szpitalem tymczasowym, musi opracować grafiki tak, aby zapewnić ciągłość pracy i opieki medycznej dla tych pacjentów.
Dla przykładu do zabezpieczenia 10 łóżek w części intensywnej terapii potrzebny jest jeden etat lekarza anestezjologa, co oznacza, że w ciągu miesiąca potrzebne jest co najmniej czterech takich specjalistów. W części ogólnej ta zasada dotyczy 1 etatu lekarza na 20 łóżek.
W czwartek rano, 1 kwietnia w szpitalu tymczasowym hospitalizowanych było 51 pacjentów w części ogólnej i 16 - na intensywnej terapii. Łącznie od początku działalności przyjęliśmy do niego 290 pacjentów. 90 proc. hospitalizowanych w TSC - jak podkreśla dr Marek Piskozub - to przypadki ciężkie.
Dodatkowo w USK przy ul. Witosa przygotowane mamy 22 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzoną chorobą SARS-CoV-2, w tym 10 - w celu udzielania świadczeń specjalistycznych w zakresie: neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii naczyniowej, nefrologii, chirurgii dziecięcej oraz 5 łóżek intensywnej terapii i 2 łóżka terapii pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO.
reklama
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2021-04-06 14:21:28 [5.173.65.*] id:1610856 tippmann: Napisał postów [7965], status [VIP]
zna ktoś z was chorego który tam leży?
Pokaż -
Ukryj Odpowiedzi [1]
2021-04-07 08:22:36 [217.173.195.*] id:1610895 wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
Patrząc żre tam może leżeć około 100 osób, a w województwie mieszka
prawie milion to jednak szanse są nieduże :). Ale tak, znam gościa który tam
leżał.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7965], status [VIP]
zna ktoś z was chorego który tam leży?