• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4541
  • Dodano: 2021-04-06 / 08:09
  • Komentarzy: 2

  Szpital Tymczasowy funkcjonuje niemal w pełnym obłożeniu

  Szpital Tymczasowy funkcjonuje niemal w pełnym obłożeniu

  (Fot. Archiwum)

   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  142 łóżka są przygotowane od wtorku 6 kwietnia dla ciężko chorujących z powodu koronawirusa w Szpitalu Tymczasowym w Opolu.


  Miejsca w szpitalu tymczasowym zapełniają się bardzo szybko, uruchomione dodatkowe łóżka (28 ogólnych i 10 OIOM) praktyczne na dziś są już zapełnione, dlatego też widzimy potrzebę szybkiego otwierania kolejnych modułów, aby przyjąć pacjentów chorujących z powodu zakażenia Covid-19 - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

  Od 29 marca Tymczasowy Szpital Covid-19 w Opolu jest w stanie zapewnić opiekę 56 pacjentom w części ogólnej, w której wszystkie łóżka podłączone są do tlenu, oraz 20 pacjentom w części intensywnej terapii.

  - Planowaliśmy od 6 kwietnia uruchomienie 28 łóżek w części ogólnej i 10 OIOM, ale w związku z zapowiedziami, że wskaźniki zachorowalności będą wysokie, zdecydowaliśmy o rozszerzeniu tych planów o kolejne 28 łóżek w części ogólnej, czyli uruchamiamy dodatkowo 56 łóżek ogólnych i 10 OIOM - kontynuuje dyrektor Madera.
  USK kompletuje kadrę. Do pracy w szpitalu tymczasowym potrzebni są lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, pielęgniarki ogólne, ratownicy medyczni i personel pomocniczy.

  - Wstrzymanie działalności planowej w naszym szpitalu, ale także w innych szpitalach oraz decyzje wojewody opolskiego o przesunięciu kadr do szpitala tymczasowego pozwalają nam zbudować kadrę potrzebną do zabezpieczenia pacjentów na uruchamianych łóżkach - kontynuuje Dariusz Madera. - Nie jest to proste, ponieważ ci pracownicy mają swoje dyżury i zobowiązania w innych miejscach. Dr Marek Piskozub, kierujący szpitalem tymczasowym, musi opracować grafiki tak, aby zapewnić ciągłość pracy i opieki medycznej dla tych pacjentów.

  Dla przykładu do zabezpieczenia 10 łóżek w części intensywnej terapii potrzebny jest jeden etat lekarza anestezjologa, co oznacza, że w ciągu miesiąca potrzebne jest co najmniej czterech takich specjalistów. W części ogólnej ta zasada dotyczy 1 etatu lekarza na 20 łóżek.

  W czwartek rano, 1 kwietnia w szpitalu tymczasowym hospitalizowanych było 51 pacjentów w części ogólnej i 16 - na intensywnej terapii. Łącznie od początku działalności przyjęliśmy do niego 290 pacjentów. 90 proc. hospitalizowanych w TSC - jak podkreśla dr Marek Piskozub - to przypadki ciężkie.

  Dodatkowo w USK przy ul. Witosa przygotowane mamy 22 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzoną chorobą SARS-CoV-2, w tym 10 - w celu udzielania świadczeń specjalistycznych w zakresie: neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii naczyniowej, nefrologii, chirurgii dziecięcej oraz 5 łóżek intensywnej terapii i 2 łóżka terapii pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-06 14:21:28 [5.173.65.*] id:1610856  
  tippmann: Napisał postów [6088], status [VIP] Reputacja
  zna ktoś z was chorego który tam leży?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-04-07 08:22:36 [217.173.195.*] id:1610895  
  wojtasoks: Napisał postów [4895], status [VIP] Reputacja
  Patrząc żre tam może leżeć około 100 osób, a w województwie mieszka prawie milion to jednak szanse są nieduże :). Ale tak, znam gościa który tam leżał.