• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2075
  • Dodano: 2021-02-20 / 15:36
  • Komentarzy: 0

  Student Politechniki Opolskiej opracował innowacyjny egzoszkielet

  Student Politechniki Opolskiej opracował innowacyjny egzoszkielet

  (Fot. Politechnika Opolska)

  Dyplomant praktycznie od zera stworzył i oprogramował model egzoszkieletu. Urządzenie mierzy kąty osi kończyny górnej.


  Paweł Sadkowski od podstaw opracował i wykonał model egzoszkieletu umożliwiającego mierzenie kątów osi kończyny górnej. Takie rozwiązanie techniczne może posłużyć w wielu dziedzinach przemysłu, a także w medycynie - np. w wykrywaniu chorób związanych z niepoprawną motoryką ludzkiej kończyny.

  - Od technikum myślałem o tym pomyśle - przyznaje świeżo upieczony inżynier Paweł Sadkowski, absolwent automatyki i robotyki pierwszego stopnia, Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, a także przewodniczący studenckiego koła naukowego Spektrum.

  - Egzoszkielety to duża grupa urządzeń współpracujących z ludzkim szkieletem. Posiadają różne zastosowania, kształty i zadania. Najbardziej kojarzone są dzięki kinematografii science-fiction ze wzmacnianiem siły mięśni wybranych kończyn. Tematem tego typu urządzeń zawsze było zainteresowane wojsko. Z czasem zastosowanie odnalazły także w przemyśle i tworzeniu animacji filmowych - tłumaczy Paweł Sadkowski, który w ramach pracy dyplomowej wykonał hybrydę, łączącą konstrukcję urządzenia z możliwością dokonywania pomiarów.

  - Moim celem była budowa egzoszkieletu, który będzie w stanie mierzyć pozycje kątowe stawów ludzkiej ręki w czasie rzeczywistym. Cały układ pomiarowy został wykonany z druku 3D. Urządzenie umożliwia swobodny ruch bez krępowania. Opracowałem także jednostkę sterującą, odpowiadającą za komunikację z egzoszkieletem. Napisałem także aplikację w języku Python, która wyświetla aktualne kąty ramienia, tworzy wykres i zapisuje dane do pliku - opisuje Paweł Sadkowski.

  - Dyplomant praktycznie od zera stworzył i oprogramował model egzoszkieletu, który w dalszym etapie chcemy rozbudować. Przeszedł cały proces od pomysłu przez planowanie, prototypowanie, po etap modelu z kartonu a skończywszy na finalnym modelu wydrukowanym na drukarce 3D. Warto dodać, że do urządzenia podłączył powerbanki, zatem egzoszkielet nie potrzebuje do pracy zewnętrznego zasilania - podkreśla dr inż. Rafał Gasz, promotor pracy z Katedry Automatyzacji Napędów i Robotyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".