• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4163
  • Dodano: 2021-02-11 / 10:22
  • Komentarzy: 3

  Nowoczesny SOR już w USK w Opolu: Więcej łóżek, odrębne sale, specjalistyczny sprzęt

  (Fot. USK Opole)

  12,6 mln zł kosztowała modernizacja i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.


  W nowoczesnym, spełniającym najwyższe standardy opieki medycznej SOR USK w Opolu, liczba łóżek wzrosła z 7 do 23, z czego 18 to łóżka obserwacyjne.

  - Mamy teraz trzy sale obserwacyjne - mówi lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik oddziału. - 10-łóżkową w pełni monitorowaną, gdzie zapis z wszystkich urządzeń z poszczególnych stanowisk pracownik może obserwować z jednego zbiorczego monitora oraz dwie czteroosobowe. Mamy też specjalną salę intensywnej terapii, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia, na którą będą trafiać najciężej chorzy - wyjaśnia.

  Jedna z sal czteroosobowych powstała z myślą o najmłodszych pacjentach (wcześniej dzieci leżały razem z dorosłymi). O jej "wyjątkowy" wygląd zadbała Fundacja "Dr Clown" (oddział opolski) - ściany pięknie ozdobiono, a w poczekalni umocowano zabawki manualne.

  Oprócz tego w nowym SOR są gabinety lekarskie; wydzielono osobne wejście dla pacjentów przywożonych karetkami i trafiających na oddział samodzielnie; jest więcej toalet, w tym dwie dla pacjentów z niepełnosprawnościami; na korytarzach pojawiło się natomiast specjalnie oznakowanie, żeby ułatwić pacjentom przemieszczenie się między gabinetami czy do zakładu diagnostyki obrazowej.

  Ciekawostką jest, że nowy SOR został wyposażony w pocztę pneumatyczną do przesyłania próbek krwi czy moczu (umieszczane są w specjalnych tubach i transportowane specjalnym systemem) do laboratorium. Dotychczas pracownicy oddziału nosili je sami.

  Na projekt modernizacji i rozbudowy SOR, wart niemal 12,6 mln zł, szpital pozyskał niemal 9,5 mln zł dofinansowania z unijnego programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w piątek, 12 lutego. - SOR to brama do szpitala dla pacjentów trafiających do nas w stanie zagrożenia życia, gdzie są poddawani wstępnej diagnostyce i zapada decyzja o dalszym postępowaniu - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK. - W nowoczesnym oddziale będziemy mogli zapewnić im, fachową - jak dotychczas opiekę - ale też w bardzo dobrych warunkach, z dostępem do najnowocześniejszego wyposażenia. Zwiększy się też komfort pracy naszego personelu - ocenił dyrektor.

  Rocznie na SOR USK w Opolu trafia ok. 55 tys. pacjentów, z tego 40 tys. jest zabezpieczonych w oddziale, a po wstępnej diagnostyce i leczeniu zostają wypisani do domów. Pozostali są przekierowani na oddziały szpitalne na dalsze leczenia.

  - Rozbudowa oddziału pozwoli nam na zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu pacjentów. Z powodu zwiększenia liczby łóżek potrzebujemy nieco więcej pielęgniarek i ratowników medycznych, ale lekarzy będzie tyle, co dotychczas, więc nie będziemy mieli możliwości przyjmowania więcej pacjentów - podsumuje lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik SOR.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-24 21:28:48 [80.49.238.*] id:1608667  
  Darogb: Napisał postów [325], status [pismak] Reputacja
  I co z tego że piękny,taki amerykanski,jak pewnie dalej godzinami będziemy siedzieć i czekać na przyjęcie do lekarza

  Nick:
  Treść:
  2021-02-11 23:23:47 [188.123.205.*] id:1608235  
  ombre: Napisał postów [18869], status [VIP] Reputacja
  To jest to to o czym pisałem w art o protescie mediów.Minął dzień i już na 24Opole zdjęcia pisowców przytulonych do otwarcia oddziału w szpitalu tak jak by to był wielki sukces.A nie ma art o tym że szpital w CWK w Opolu kosztował już 40 milionów zł a przyjął tylko 69 pacjentów.Za te pieniądze można było kupić ekologiczne piece i rozdać ludziom byłby z tego przynajmniej pożytek dla nas teraz i w przyszłości.Media są same sobie winne.

  Nick:
  Treść:
  2021-02-11 11:31:30 [89.67.187.*] id:1608201  
  emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha] Reputacja
  A co tam robią pisowscy szubrawcy?? remont był współfinansowany z funduszy unii europejskiej,oni niech jada się leczyć do rydzykowych gejoterm,albo na wodociągową na oddział zamknięty.

  Nick:
  Treść: