• Wyświetleń: 3090
    • Dodano: 2021-01-31 / 15:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej - poradnik

    Montaż paneli fotowoltaicznych to najważniejszy element naszej drogi po ekologiczną i tanią energię elektryczną. Od jego prawidłowego wykonania będzie zależała efektywność pracy instalacji słonecznej, a co za tym idzie szybki zwrot z poniesionej inwestycji. Oto kilka zasad prawidłowego montażu fotowoltaiki.

    Efektywność pracy paneli fotowoltaicznych zależy od szerokiego zakresu czynników, które są analizowane przed montażem przez ekspertów. Wydajność instalacji słonecznej będzie zależała od miejsca usytuowania paneli, wykorzystania wysokiej jakości komponentów, specyfikacji paneli fotowoltaicznych, po prawidłowy ich montaż. Jakie konkretne czynniki musimy wziąć pod uwagę?

    W pogoni za Słońcem

    Firma instalatorska przed przystąpieniem do pracy musi przeanalizować m.in. poziom nasłonecznienia miejsca, w którym chcemy zainstalować panele słoneczne. Od analizy tego parametru będzie zależało m.in. umiejscowienie instalacji czy kąt nachylenia paneli. Firma mając takie informacje może w odpowiedni sposób dobrać pożądaną konstrukcję oraz samą instalację. Może się okazać, że lepsze nasłonecznienie, korzystne dla produkcji energii, przypada w obrębie domu (np. w ogrodzie, na działce) lub na ścianie budynku. Wówczas montuje się gruntową instalację słoneczną na specjalnym stelażu lub na ścianie budynku pod odpowiednim kątem. Jest to bardzo rzadko spotykane, ale jednak staje się alternatywą w momencie, gdy dach domu nie zapewni optymalnej pracy instalacji, a może nawet w ogóle nie nadaje się do zainstalowania paneli. Łatwiej mają osoby, które budują dom od podstaw. Jeśli w planie jest zaopatrywanie budynku mieszkalnego w energię słoneczną, już na etapie projektowania można przystosować jego konstrukcję i spad dachu do poziomu nasłonecznienia. Eksperci Stilo Energy wskazują nawet, że decyzję o korzystaniu z fotowoltaiki najlepiej podjąć jeszcze przed zakupem działki. Jeżeli planujesz budowę ekologicznego domu, przeczytaj krótki poradnik Stilo Energy: Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

    Zacienienie

    Nie jest dużą tajemnicą, że cień jest największym wrogiem paneli fotowoltaicznych. Podczas analizy miejsca odpowiedniego dla instalacji fotowoltaicznej zwraca się uwagę na potencjalny cień, który będzie padał w ciągu dnia na instalację słoneczną. Cień mogą rzucić sąsiednie budynki oraz drzewa, nawet pojedyncze gałęzie. Panele może zasłonić nawet słup energetyczny, który znajduje się u sąsiada na działce i nie ma żadnej możliwości jego przesunięcia. Cień może częściowo padać w określonej porze dnia na ogniwo fotowoltaiczne. Wówczas stosuje się panele typy half-cut, gdzie częściowe zasłonięcie danego ogniwa nie wpływa na pracę całego modułu.

    Przewagi falowników i mikroinwerterów

    Na instalację słoneczną składa się szereg elementów. Oprócz wysokiej jakości paneli słonecznych ważną rolę odgrywa falownik. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego, który generują panele, na prąd przemienny, dostoswany do użytku w domu. Powinny być montowane jak najbliżej instalacji, co pozwoli na zmniejszenie długości okablowania. Kiedy mamy do czynienia z dobrym falownikiem? Bardzo ważna jest szybkość wyszukiwania punktu maksymalnej mocy, a także skuteczność utrzymania go. Montując panele fotowoltaiczne instalatorzy mają do wyboru stringowe -inwertery albo mikroinwertery. Mając pod uwagę wydajność instalacji, korzystniejsze jest postawienie na mikroinwertery. Panele w obrębie jednego mikrofalownika funkcjonują niezależnie od siebie. W przypadku, gdy na któryś z modułów padnie cień, nie wpływa to na wydajność całej instalacji. Inaczej wygląda to w przypadku stringowych inwerterów. Padający cień, zabrudzenie czy awaria powoduje, że gdy jeden panel ma obniżoną moc, to moc pozostałych także spadnie do tego samego poziomu. Mikroinwertery połączone z wysokiej klasy modułami gwarantują w polskich warunkach pogodowych produkcję wyższą nawet o 15 proc.

    Praca instalacji zależy od profesjonalnego instalatora

    Praca instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od dobrego montażu, ale także od fachowców. Ich umiejętności oraz stosowanie się do norm przyjętych w montażu mikroinstalacji słonecznej będą miały bezpośrednie przełożone na długoletnie i wydajne funkcjonowanie paneli na dachu. Do ekipy monterów powinni należeć fachowcy z odpowiednimi certyfikatami i uprawnieniami wydawanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Przykładowo w Stilo Energy fachowy i profesjonalny montaż objęty jest gwarancją instalatorską. Firma posiada blisko 100 ekip instalatorskich na terenie całej Polski.








    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".