• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4020
  • Dodano: 2021-01-25 / 20:48
  • Komentarzy: 4

  Co tak naprawdę robią Polacy podczas "pracy zdalnej"? Zaskakujący raport OLX Praca

  Co tak naprawdę robią Polacy podczas "pracy zdalnej"? Zaskakujący raport OLX Praca

  (Fot. Dżacheć)

  Dla wielu z nas możliwość pracy zdalnej jest świetnym rozwiązaniem do... posprzątania mieszkania, ugotowania obiadu czy zrobienia zakupów. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu "Prognozy przyszłości - OLX Praca. Know How 2021".


  Elastyczność godzinowa i oszczędność czasu - tym dla nas jest głównie możliwość pracy zdalnej. Przede wszystkim nie tracimy czasu na dojazd, ubieranie się, nie przeszkadzają nam w rozpoczęciu pracy również warunki pogodowe. Po jej zakończeniu po prostu zamykamy komputer. Taka oszczędność czasu nie mogła pójść na marne. Według raportów przygotowanych na potrzeby rynkowe, Polacy bardzo dobrze wykorzystują zaoszczędzony czas, także podczas pracy,

  Zgodnie z publikacją, podczas wykonywania obowiązków zawodowych niekoniecznie zajmujemy się tylko pracą. Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

  Zespół OLX Praca przy współpracy instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia stworzył specjalny dodatek do raportu "Prognozy przyszłości - OLX Praca. Know How 2021", który z kolei został opublikowany pod koniec ubiegłego roku. Najnowsze opracowanie dotyczy perspektywy pracowników oraz osób poszukujących zatrudnienia. Tematyka związana jest z sytuacją na rynku pracy podczas pandemii, pracą zdalną oraz oceną podejmowanych decyzji przez pracodawców.

  Wychodzi na to, że podczas pracy zdalnej przyznajemy się do innych, niezwiązanych z naszym zawodem czynności, co potwierdza ponad 80 procent badanych. - Aż 72 proc. zajmuje się sprzątaniem oraz praniem, podobnie jest z gotowaniem - czynności w kuchni podczas pracy wykonuje 69 proc. respondentów. Kolejne obowiązki, które znalazły się na liście chętnie wykonywanych podczas pracy zdalnej, to: zakupy (34 proc.), opieka nad dzieckiem/dziećmi (34 proc.) oraz nadzorowanie nauki zdalnej dzieci (25 proc.). Jednocześnie podejmowanie dodatkowych czynności w trakcie wykonywania pracy wpływa na zacieranie się granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym - ponad połowa ankietowanych (53 proc.) pracujących zdalnie zgadza się z tą tezą. Pewną analogię do większej swobody podczas korzystania z pracy z domu możemy zaobserwować w samej organizacji firm. Wśród osób, które zarządzają pracą innych ludzi, aż 73 proc. nie korzysta z narzędzi do monitorowania czasu pracy pracowników wykonujących swoje obowiązki z domu - czytamy w wynikach badania.

  Ankietowani zgadzają się, że po ustaniu pandemii, praca zdalna w niektórych przypadkach będzie wracać.
  - Niemal 70 proc. uważa, że praca zdalna zyska na znaczeniu i pracodawcy oraz pracownicy nadal będą z niej korzystali. Coraz częściej rekruterzy dopisują do swoich ogłoszeń wzmiankę o możliwości pracy poza biurem, która już teraz jest istotnym benefitem dla kandydatów. Zdaniem ankietowanych najważniejszymi zaletami pracy z domu są elastyczne godziny pracy (55 proc.) oraz oszczędność czasu (54 proc.). Pracownicy mogą wówczas lepiej zaplanować dzień, a jednocześnie nie muszą codziennie podróżować na trasie dom-biuro. Świadomość, że skorzystanie z pracy zdalnej w większości przypadków zostało umożliwione przez sytuację związaną z koronawirusem, sprawiła, że aż 53 proc. pracowników uważa, że home office daje gwarancję mniejszego ryzyka zarażenia się chorobami. Kolejną zaletą jest możliwość pracy z dowolnego miejsca (53 proc.) oraz indywidualne tempo i metody pracy (49 proc.) - czytamy w raporcie.

  Ankietowani wskazali także wady tego rozwiązania (pracy zdalnej). Wymieniają tutaj brak kontaktu ze współpracownikami, rozpraszanie uwagi przez domowników, trudności ze skupieniem. Tylko 13 procent badanych stwierdza, że brakuje im kontaktu z szefem.

  Niezależnie od nastrojów, wad oraz zalet, wyniki badania pokazują, że praca zdalna wzbudziła u pracowników duże zainteresowanie. W przyszłości pracodawcy oraz rekruterzy zapewne będą zwracać większą uwagę na możliwość zaoferowania wykonywania pracy w trybie home office. Niewykluczone, że największą popularność zyska system rotacyjny.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-26 17:41:46 [89.151.32.*] id:1607490  
  Tomasso Vega: Napisał postów [29], status [rozkręca się] Reputacja
  A od tego siedzenia przed kompem kręgosłupy i oczy do wymiany po paru latach.

  Nick:
  Treść:
  2021-01-26 11:54:54 [89.67.13.*] id:1607478  
  DonPedro69: Napisał postów [7902], status [VIP] Reputacja
  Ja to jestem zdalnie bezrobotny i nie widzę perspektyw na przyszłość.

  Nick:
  Treść:
  2021-01-26 09:39:31 [94.254.176.*] id:1607462  
  Król Forum: Napisał postów [1510], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Ja np. popijam piwko w czasie pracy zdalnej. W biurze bym nie mógł....

  Nick:
  Treść:
  2021-01-26 00:28:43 [83.10.70.*] id:1607459  
  Gaz: Napisał postów [4707], status [VIP] Reputacja
  A ko będzie gnoje wyżucał w oborach, trole z platformy Obywatelskiej juz nie chcą pracowć w oborach, tusk im zabronil,lepiej kraść niz pracowac, doktryna Bąka z OLT.

  Nick:
  Treść: