• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3345
  • Dodano: 2020-12-18 / 08:04
  • Komentarzy: 2

  Smutna końcówka 2020 roku. Bez prawdziwych świąt, gorączki zakupów, nart i Sylwestra

  Smutna końcówka 2020 roku. Bez prawdziwych świąt, gorączki zakupów, nart i Sylwestra

  (Fot. Archiwum)

  Ogłoszenie nowych obostrzeń, w szczególności tych dotyczących Sylwestra mocno ostudziło plany i zapędy Polaków. Prezentujemy zbiór nowych obostrzeń, które będą obowiązywać nas zaraz po świętach Bożego Narodzenia.


  Warto dodać, że nie opublikowano jeszcze rozporządzenia w powyższej sprawie. Czy faktycznie grozi nam coś za wyłamywanie się z nałożonych decyzją rządu obostrzeń? Zgodnie z tym, co przedstawił szef resortu zdrowia na konferencji prasowej w czwartek, kwarantanna narodowa ma przygotować nas do szczepień.

  Według nowych obostrzeń od 28 grudnia do 17 stycznia mają być zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki narciarskie. Dodatkowe restrykcje czekają nas również w Sylwestra.

  - Każdy, kto będzie wyłamywał się z obostrzeń dotychczasowych i obecnie wprowadzanych, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale też swoich bliskich, osób ze swojego otoczenia - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Można wywnioskować z tego, że nie do końca rząd może w formie rozporządzenia ograniczać Polakom podstawowe prawa gwarantowane przez Konstytucję. Czy będzie to rozwiązane inaczej - tego na tę chwilę nie wiemy.

  Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku, lecz nie w tym roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. - W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich. Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników - apeluje portal rządowy. Polska poszła w tym wypadku w ślad innych europejskich krajów i wprowadza zakaz w dniu 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

  Czeka nas ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych - otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Hotele pozostaną dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

  Jeśli ktoś w związku z ostatnią informacją o otwarciu stoków zaplanował już swój wyjazd na narty - również będzie musiał zostać w domu. Stoki narciarskie pozostaną zamknięte do końca ferii zimowych (17 stycznia). Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

  Dodatkowo, na każdego powracającego do kraju transportem zorganizowanym zostanie nałożona 10 dniowa kwarantanna. Dotychczasowe obostrzenia zostają podtrzymane i przedłużone do 17 stycznia:

  Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

  Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
  - 50% liczby miejsc siedzących, albo

  - 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

  - Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15m2
  - Udział w zgromadzeniach - max. 5 osób
  - Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  - Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  - Ograniczenie w sklepach - max. 1 os./15m2
  - Godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  - Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
  - Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

  Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia również wpisały się w aspiracje rządowe. - Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić - jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują - przypomina portal gov.pl

  reklama
  .

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-19 12:12:11 [188.147.38.*] id:1606144  
  rage366: Napisał postów [40], status [rozkręca się] Reputacja
  Powinno się nałożyć kwarantannę na wynagrodzenia polityków i niech dostaną po 1000zl miesięcznie to będą wtedy mieli jakie kolwiek pojęcie jak się czuje zwykły śmiertelnik.

  Nick:
  Treść:
  2020-12-18 09:27:11 [188.123.205.*] id:1606094  
  ombre: Napisał postów [18034], status [VIP] Reputacja
  Jeśli cała polska na wyjdzie w sylwestra na dwór to milicja nie będzie w stanie nic zrobić.A i tak będą ścigać tych w miastach bo wieś sobie poradzi.

  Nick:
  Treść: