• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 958
    • Dodano: 2020-12-02 / 16:06
    • Komentarzy: 1

    Rusza Europejski Budżet Obywatelski. Na jego realizację przeznaczono około 8,5 mln zł

    (Fot. UMWO)

    Dzięki Europejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu pełnoletni mieszkańcy województwa opolskiego mają szansę na podnoszenie swoich kompetencji. To oni sami zadecydują w jakich dziedzinach odbędą kursy i szkolenia.


    Mieszkańcy w specjalnym głosowaniu zdecydują, jakie popierają formy kształcenia. Będzie to możliwe dzięki przeznaczeniu około 8,5 miliona złotych na podnoszenie kwalifikacji i kompetencji dorosłych mieszkańców województwa z funduszy unijnych. To główna idea Europejskiego Budżetu Obywatelskiego, który właśnie się rozpoczyna.

    - Ten projekt, który właśnie rozpoczynamy, ma dać szanse młodym ludziom, pasjonatom, społecznikom, by mogli wejść na rynek pracy z nowymi umiejętnościami i kompetencjami - mówi marszałek województwa Andrzej Buła, inicjator tego działania. - To pierwszy tego typu projekt, zatwierdzony przez Komisję Europejską - dodaje.

    W realizację Europejskiego Budżetu Obywatelskiego będą zaangażowane organizacje pozarządowe województwa opolskiego. Będą prowadzić działania na rzecz podniesienia kompetencji i kwalifikacji mieszkańców Opolszczyzny, którzy z własnej inicjatywy zechcą uczestniczyć w kształceniu i szkoleniu. Dlaczego organizację pozarządowe? - Bo to one, działając w wielu środowiskach w regionie, mają największe doświadczenie i wiedzę dotyczącą najbardziej pożądanych umiejętności przez mieszkańców oraz wymagań regionalnego rynku pracy - mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

    Będą więc odgrywać decydującą rolę w wyborze katalogu szkoleń i kursów, realizowanych w ramach projektu. A przyjęta formuła da mieszkańcom regionu możliwość wyboru (poprzez głosowanie) oczekiwanych form wsparcia.

    - Przed nami ogrom pracy, zwłaszcza w dotarciu do tych organizacji pozarządowych, które zechcą takie oferty kształcenia i podnoszenia kwalifikacji przygotować - dodaje wicemarszałek.

    Kierownik projektu, Barbara Kamińska, informuje, że szkolenia będą realizowane w ramach dobrze już znanych organizacjom pozarządowym otwartych konkursów ofert. - Novum będzie udział dorosłych mieszkańców regionu w głosowaniu nad poszczególnymi ofertami, które będzie ważnym elementem oceny merytorycznej ofert - dodaje. Do realizacji więc zostaną wybrane te formy podnoszenia kwalifikacji, które uzyskają największą sumę punktów z oceny merytorycznej i głosowania mieszkańców.

    Pierwszy otwarty konkurs, o wartości 3 milionów złotych, ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku. W sumie przewidziano trzy takie konkursy do 2022 roku. Na razie organizacje pozarządowe otrzymały ankietę, której wyniki będą podstawą określenia potrzeb szkoleniowych mieszkańców województwa.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-12-02 17:24:38 [185.117.85.*] id:1605432  
    jarekzopola: Napisał postów [1168], status [stały bywalec] Reputacja
    proponuje podniesc kwalifikacje trutni z wiejskiej bo zaniedlugo po zgloszeniu veta juz nie bedzie za co szkolic :DDD

    Nick:
    Treść: