• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2717
  • Dodano: 2020-07-22 / 12:31
  • Komentarzy: 0

  Kolejne luzowanie obostrzeń nadal nie oznacza powrotu do normalności, ale możemy więcej

  Kolejne luzowanie obostrzeń nadal nie oznacza powrotu do normalności, ale możemy więcej

  (Fot. Archiwum)

  Rząd podał szczegóły kolejnego zdjęcia obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Rozporządzenie Rady Ministrów zmienia niektóre ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


  Podstawową zmianą w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów jest skrócenie tzw. dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym obowiązku zakrywania nosa i ust. Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych na świeżym powietrzu, będziemy mogli usiąść także obok znajomych w kinie bez naprzemiennego zajmowania miejsc. To nie wszystkie dogodności na jakie pozwala projekt rozporządzenia.

  Zmiana w rozporządzeniu obniża maksymalny limit uczestników targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań na 1 osobę na 2,5 m2. Kolejna zmiana podwyższa limit publiczności do 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności na stadionach piłkarskich i żużlowych.

  W punkcie kolejnym zwiększono limit do 300 uczestników. W limicie nie zawierają się osoby zajmujące się obsługą wydarzenia, ponadto podniesiono limit publiczności na obiektach sportowych do 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50% limicie.

  Zdecydowano znieść w stosunku do basenów ograniczenia w zakresie uczestników zajęć (brak ograniczeń osób na torze oraz w obiekcie) oraz podniesiono limit publiczności do 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, w tym zdecydowano o nieróżnicowaniu sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.

  Zdecydowano się także na podniesie limitu osób korzystających z aquaparku do 75% obłożenia obiektu. Zmiana w kolejnych punktach umożliwia udział publiczności we współzawodnictwie organizowanym na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych (umożliwiono udostępnienie publiczności co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 2 m, nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności).

  Kolejna zmiana polega m.in. na zniesieniu obowiązku naprzemiennego zajmowania miejsc. Dotyczy ona działalności kinowej, jak również organizacji imprez artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych. Wprowadzenie ww. zmiany wynika z faktu, że w praktyce nie jest możliwe usadzanie widzów w rzędach naprzemiennie.

  Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmiany miały wejść w życie od 21 lipca, ale prace się przedłużyły i nie podano oficjalnej daty wejścia nowych regulacji w życie.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".