• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1288
  • Dodano: 2020-06-09 / 14:53
  • Komentarzy: 0

  Głos mają ryby to nowy projekt wdrożony do Muzeum Wsi Opolskiej. Podpisano umowę

  Głos mają ryby to nowy projekt wdrożony do Muzeum Wsi Opolskiej. Podpisano umowę

  (Fot. Dżacheć)

  "Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego" - to tytuł nowego projektu unijnego Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach i kilku partnerów.

  Muzeum będzie ten projekt realizowało wspólnie z Rybacką Lokalną Grupą Działania Opolszczyzna, Stowarzyszeniem Euro Country i Departamentem Ochrony Środowiska UMWO. Projekt wart jest niemal 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 3 miliony 654 tysiące złotych.

  - Ryby też mogą być atrakcją - nie tylko kulinarną. A ten nasz wspólny projekt jest po to, aby w atrakcyjny sposób pokazać przyrodnicze bogactwo środowiska wodnego - mówi marszałek Andrzej Buła, który razem z dyrektorem muzeum podpisywał umowę. Marszałek dodaje, że projekty związane z różnorodnością biologiczną - a to jest właśnie taki projekt - to świetny sposób na poszukiwanie funduszy na uatrakcyjnienie naszego otoczenia.

  Projekt zakłada m.in. urządzenie w Muzeum Wsi Opolskiej stałej ekspozycji dotyczącej rybołówstwa, ochrony bioróżnorodności w wodnym środowisku przyrodniczym oraz popularyzującej postawy proekologiczne. Zostanie opracowany, na potrzeby lekcji muzealnych, przewodnik o florze i faunie stawów oraz ich bliskiego otoczenia, będą prowadzone takie plenerowe lekcje, m.in. nad stawami oraz w gospodarstwach rybackich. Część projektu to także działania związane z tzw. renaturalizacją stawów (czyli ich czyszczeniem, umocnieniem brzegów, zarybieniem oraz przywróceniem naturalnych siedlisk wodnych).

  Dyrektor Jarosław Gałęza podkreśla, że ten projekt wzbogaci ochronę bioróżnorodności w regionie. - Każdy z partnerów projektu ma jasno określone zadania - mówi. - Dla niektórych będą to działania typowo inwestycyjne, jak np. organizacja punktów turystycznych w atrakcyjnych miejscach nad wodą, dla niektórych będzie to działalność edukacyjna. W przypadku muzeum zaś będą to działania wielowątkowe - zamierzamy odbudować zagrodę raciborską i urządzić tam stałą wystawę poświęconą rybactwu i bioróżnorodności środowiska wodnego, ale zaplanowaliśmy także wiele działań edukacyjnych, popularyzujących ideę bioróżnorodności. To m.in. wydawnictwa, lekcje czy konkursy - będzie to wiele przedsięwzięć w ciągu najbliższych dwóch lat - dodaje.

  - To ważny projekt i dla mieszkańców regionu, i dla muzeum. Przybliżymy w nim bogactwo podwodnego świata opolskich jezior, rzek i stawów. Ważne jest to, że urządzimy takie miejsce, w którym zbierzemy informacje o wszystkich rodzimych gatunkach ryb, występujących w naszych wodach. Takiego miejsca jeszcze dotąd nie było - mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, który od wielu lat wędkuje.

  - To jeden z największych projektów Muzeum Wsi Opolskiej w ciągu ostatnich lat. Mam nadzieję na zainteresowanie nim mieszkańców i zwiedzających muzeum - mówi.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".