• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6085
  • Dodano: 2020-06-02 / 09:56
  • Komentarzy: 2

  W szpitalu ginekologicznym w Opolu urodziły się trojaczki. To pierwszy taki poród w tym roku

  W szpitalu ginekologicznym w Opolu urodziły się trojaczki. To pierwszy taki poród w tym roku

  (Fot. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu)

  Idealny prezent na Dzień Matki przypadł pani Jowicie, która została szczęśliwą mamą trójki dzieci. Tadzio, Jaś i Zosia urodzili się w 32 tygodniu ciąży, a przy porodzie obecnych było 20 pracowników personelu medycznego.


  Dokładnie tydzień temu, 26 maja, czyli w Dzień Matki, w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu urodziły się trojaczki: Tadzio, Jaś i Zosia. Chłopcy urodzili się punktualnie o 10:15, każdy z nich ważył 1 500 g. Zosia przyszła na świat trzecia w kolejności, dokładnie 1 minutę później, o godz. 10.16. Jej waga to 1 280 g. Potrójne szczęście rodziców w sumie ważyło 4 280 g. To pierwsze trojaczki w tym roku urodzone w Klinicznym Centrum. W ich porodzie uczestniczyło ok. 20 pracowników.

  Jak czytamy w statystykach, jedna ciąża trojacza przypada średnio na ok. 6 700 porodów.

  - Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, dla nas to dosłownie potrójne szczęście. Radość jest tym większa, że to nasze pierwsze dzieci, a dla naszych rodziców, pierwsze wnuki. Nie martwimy się zatem o pomoc, ponieważ wszyscy w rodzinie już czekają na nasz powrót. Maleństwa urodziły się w 32. tygodniu ciąży. Zawsze mówiłam, że chcę mieć jedno dziecko, ale jak widać los lubi płatać figle. Zaskakującą informację o ilości płodów otrzymaliśmy od lekarza ginekologa już w 8. tygodniu ciąży. Od razu też wiedzieliśmy, że czekamy na dwóch chłopców i jedną dziewczynkę. Był zatem czas na wybór imion. Raczej nie będziemy mieli problemu z rozróżnieniem dzieci, już widzę między nimi różnice. Chłopcy mają ciemne włosy, Zosia zdecydowanie jaśniejsze - powiedziała Pani Jowita, szczęśliwa mama.

  Dzieci aktualnie objęte są opieką medyczną lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych z Pododdziału Patologii Noworodków, na którym przebywają wcześniaki oraz dzieci urodzone w terminie, ale wymagające leczenia. Rozwiązanie ciąży odbyło się przed terminem, co nie jest niczym nadzwyczajnym przy ciążach trojaczych. Dzieci są w stanie ogólnym dobrym. Do domu będą mogły być wypisane po osiągnięciu wagi co najmniej 2 000 g oraz nabyciu umiejętności żywienia za pomocą smoczka. Karmienia smoczkiem uczymy dzieci po skończeniu przez nie 34 tygodnia - powiedziała Anna Chirowska - Adamczyk Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

  - Ciąże trojacze nie zdarzają się zbyt często. W tym roku to pierwszy poród trojaczków w Klinicznym Centrum. W 2019 roku dwukrotnie urodziły się u nas trojaczki, rok wcześniej (czyli w 2018 roku) raz urodziły się trojaczki oraz raz czworaczki. Wszystkie porody - ze względów bezpieczeństwa dla kobiet oraz ich dzieci - odbyły się poprzez cesarskie cięcie - powiedział Marek Chowaniec Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologiczno - Położniczym.

  Co ważne, rozwiązania wszystkich ciąż co najmniej trojaczych w województwie opolskim odbywają się w Klinicznym Centrum, w skład którego wchodzi jedyny w województwie szpital o III poziomie opieki perinatalnej, m.in. zapewniający opiekę medyczną dzieciom przedwcześnie urodzonym, co w przypadku ciąż co najmniej trojaczych nie jest niczym nietypowym.

  Przy narodzinach Tadeusza, Jasia i Zosi zaangażowanych było 20 pracowników personelu medycznego, wśród których byli lekarze ginekolodzy, neonatolodzy, anestezjolodzy, położne i pielęgniarski z Sali Porodowej, Bloku Operacyjnego, Działu Anestezjologii oraz Pododdziału Patologii Noworodków. Nie należy również zapominać o personelu pomocniczym.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-06-02 20:49:05 [83.26.165.*] id:1597949  
  azam: Napisała postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
  Piękne trzykrotne szczęscie :) zdrówka życzę.

  Nick:
  Treść:
  2020-06-02 13:27:13 [89.67.13.*] id:1597929  
  DonPedro69: Napisał postów [7707], status [VIP] Reputacja
  No to tylko pogratulować! :)

  Nick:
  Treść: