• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4931
    • Dodano: 2020-04-22 / 18:16
    • Komentarzy: 1

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny dostał urządzenie do wykrywania koronawirusa

    (Fot. UM Opole)

    Urządzenie, które znajdzie się na wyposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu służy do diagnostyki in vitro, ale nie tylko. Potrafi wykryć też wirusy i bakterie w pobranej próbce, w tym patogen SARS-CoV-2.


    Miasto Opole przekazało Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu urządzenie do wykrywania obecności koronawirusa.

    Urządzenie FilmArray 2.0 firmy BioMerieux to automat do diagnostyki in vitro (IVD). Jest jednym z czterech tego typu, które Miasto Opole przekaże na potrzeby Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

    System FilmArray 2.0 jest przeznaczony do wykrywania wirusów oraz bakterii w pobranych próbkach klinicznych. Urządzenie jest w dużej mierze bezobsługowe, nie wymaga też budowy specjalistycznych laboratoriów w celu przetworzenia próbki i otrzymania wyników. Gwarantuje minimalizację ryzyka zakażenia pracowników laboratorium, a jego zastosowanie nie wiąże się z potrzebą spełnienia kryteriów dla pracowni Biologii Molekularnej, co konieczne jest w klasycznej metodzie badań.

    - Oprócz SARS-CoV-2 urządzenie wykrywa setki innych patogenów. W śród nich dróg oddechowych, sepsy, jelitowe, płynu mózgowo-rdzeniowego czy zakażenia dolnych dróg oddechowych. Dzięki szerokim możliwościom diagnostycznym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu pozyskał narzędzie dające możliwość bardzo szybkiego diagnozowania chorego. W ten sposób zyskaliśmy w Opolu nowe możliwości w zakresie leczenia pacjentów oraz ich diagnozowania w szybkim czasie. Tak wyposażone laboratorium zwiększa nie tylko bezpieczeństwo opolan, ale również pracowników służby zdrowia - tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta Opola, która nadmienia także, że łączny koszt sprzętu - urządzenia i testy, które miasto planuje przekazać USC to kwota 1,5 mln.

    - Poza tym Miasto Opole pozytywnie odpowiada na prośbę USK o pomoc w organizacji sali, gdzie będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. Używane dotąd w CWK systemy mobilnych ścianek będą wypożyczone, dowiezione i z zamontowane przez Zakład Komunalny w szpitalu. To zwiększy bezpieczeństwo osób poddawanych testom - słyszymy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-04-22 21:23:12 [83.29.74.*] id:1596444  
    Meguszka: Napisała postów [1108], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Brawo :)

    Nick:
    Treść: