• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2397
    • Dodano: 2019-08-27 / 10:00
    • Komentarzy: 1
    • Materiał zewnętrzny

    Nie samym OC kierowca żyje, czyli jakie dodatki proponują ubezpieczyciele?

    Masz samochód? W takim razie na pewno musiałeś go ubezpieczyć. Podstawą jest ubezpieczenie OC, do posiadania którego zobowiązuje kierowców polskie prawo. Jednak czy kupując tylko obowiązkową polisę otrzymujesz jedynie ochronę od odpowiedzialności cywilnej na drodze? Okazuje się, że nie zawsze, bo ubezpieczyciele często uzupełniają ją przydatnymi dodatkami. Sprawdź, co oferują TU wraz z OC.

    Ubezpieczenie OC we wszystkich TU ma identyczny zakres

    Jeśli zrobisz porównanie OC u różnych ubezpieczycieli z oferowanymi przez nich ubezpieczeniami dobrowolnymi, np. korzystając z https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/, zauważysz, że zakres tych drugich w każdym TU może być różny, natomiast ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w każdej firmie działa identycznie. To dlatego, że obowiązek posiadania OC narzuca prawo i to ono reguluje wszelkie kwestie związane z ochroną, jaką zapewnia polisa.

    Sumy gwarancyjne, zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności. Bez względu na to, w jakim towarzystwie wykupisz ubezpieczenie, będzie ono działało na takich samych zasadach. A te określa Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

    Różnica tkwi w cenie ubezpieczenia

    Mimo że zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, ceny ubezpieczeń w poszczególnych TU różnią się od siebie. I to znacznie. Na stronie https://mubi.pl przeczytasz, że na wysokość składki OC mają wpływ informacje o ubezpieczanym pojeździe i jego właścicielu, które podajesz agentowi lub wpisujesz w formularzu kalkulatora OC/AC.
    Jakie to dane?

    wiek kierowcy,
    doświadczenie w prowadzeniu pojazdu,
    historia szkodowości,
    miejsce zamieszkania,
    stan cywilny
    marka pojazdu,
    pojemność silnika,
    rok produkcji.
    Skoro zakres polisy jest taki sam, nic dziwnego, że głównym kryterium wyboru jest cena. Pewnie, jak wielu kierowców, będziesz szukał tej najniższej. Tym bardziej, że odszkodowanie z OC otrzyma osoba, której wyrządzisz szkodę.

    TU konkurują jednak nie tylko wysokością składki
    Poza konkurencyjnymi cenami ubezpieczyciele przyciągają klientów, oferując wraz z OC dodatkowe usługi, które często są bezpłatne lub kosztują niewiele w porównaniu z ochroną i wygodą, jaką zapewniają.

    Sprawdźmy w porównywarce Mubi.pl, co TU oferują panu Tomaszowi, 35-letniemu mieszkańcowi Zgorzelca, który wraz ze swoją żoną i dwójką dzieci w wieku szkolnym jeździ srebrnym Fordem Mondeo z 2014 roku. Pan Tomasz jest doświadczonym kierowcą, bo prawo jazdy ma od 15 lat, a za kierownicę wsiadł od razu po otrzymaniu uprawnień. Na początku dzielił samochód z tatą, ale po kilku latach zdecydował się na własne auto i własne ubezpieczenie. OC kupuje zatem od około 10 lat i w tym czasie nie spowodował żadnej kolizji. Może więc cieszyć się zniżkami na OC. Jakie dodatki znalazły się w przygotowanych dla niego ofertach?

    Assistance w wersji miniUbezpieczyciele często uzupełniają OC choćby podstawowymi usługami w ramach assistance. LINK4 dla pana Tomasza przygotowało polisę ASS działającą na terenie Polski. W jej ramach kierowca otrzyma pomoc po kradzieży auta lub wypadku. Będzie mógł liczyć na naprawę w miejscu zdarzenia, wymianę koła, holowanie do 100 km i samochód zastępczy.

    Cena pakietu: 530,65 zł

    NNW.Poza samochodem warto ubezpieczyć także siebie i swoich pasażerów. Wie o tym TU Benefia, która wraz z OC zaproponowała naszemu bohaterowi NNW na sumę 30 tys. zł.

    Cena pakietu: 767,00 zł

    Oprócz konkretnej ochrony ubezpieczeniowej TU zapewniają również pewne udogodnienia.

    Zielona Karta. Ten dodatek do polisy to właściwie standard. Większość ubezpieczycieli gwarantuje wyrobienie tego dokumentu w ramach OC. Tylko nieliczni wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty. Sa to: Allianz, Ergo Hestia, Warta. Wiener czy MTU.

    Bezpośrednia Likwidacja Szkody. System BLS zrzesza coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych (m.in. Axa Direct, Aviva, Warta, PZU, Uniqa). To duże ułatwienie dla poszkodowanych, którzy nie muszą domagać się odszkodowania w TU sprawcy, a szkodę zgłaszają u swojego ubezpieczyciela. Ten wypłaca rekompensatę klientowi i występuje o zwrot do firmy, w której winny wykupił OC. Żeby w taki sposób otrzymać odszkodowanie, zarówno TU sprawcy, jak i poszkodowanego muszą należeć do systemu BLS.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-08-28 14:31:29 [83.238.143.*] id:1580532  
    iks: Napisał postów [365], status [pismak] Reputacja
    Ludzie biorą najtańszą opcję a później jak dochodzi do zdarzenia to oczęta się otwierają bo nie zauważyli drobnego druczku.

    Nick:
    Treść: