• 0
0
  • Wyświetleń: 5329
  • Dodano: 2019-07-24 / 11:15
  • Komentarzy: 2
  • Artykuł sponsorowany

Zarysowanie auta na parkingu - jak sobie z nim radzić?

 
 
Zarysowanie auta na parkingu - jak sobie z nim radzić?
W 2018 roku do jednostek Policji zgłoszono 436 414 kolizji drogowych . Warto pamiętać jednak, że wcale nie o wszystkich kolizjach informowana jest Policja. W pewnych przypadkach nie ma obowiązku wzywania funkcjonariuszy, gdyż wystarczy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Co powinieneś zrobić, jeśli doszło do porysowania auta na parkingu?

Zarysowanie auta na parkingu

Szkody parkingowe są problemem, który dotyka większości kierowców. Zacznijmy od tego, że jeśli spowodujesz taką szkodę, to jak najbardziej twój zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu - takie ryzyko również jest objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC (zakupionego w firmie ubezpieczeniowej np.: w Allianz). Tylko czy do takiego zdarzenia musisz obowiązkowo wezwać Policję? Jeśli rzeczywiście doszło wyłącznie do zarysowania auta na parkingu, to nie ma takiej konieczności. Policji nie trzeba wzywać, jeśli:

- uczestnicy zdarzenia są zgodni co do tego, kto jest jego sprawcą;
- w zdarzeniu nie ma osób rannych;
- nie zachodzi podejrzenie, że prowadzący znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
- nie zostały wezwane inne służby ratunkowe, np. straż pożarna.

Oczywiście w przypadku takiego zdarzenia jak najbardziej masz prawo wezwania funkcjonariuszy Policji. Należy się jednak liczyć z tym, że wówczas na sprawcę zostaną nałożone mandat karny i punkty karne. Jeśli strony są zgodne co do tego, kto jest sprawcą, to mogą oni wspólnie przygotować oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub winowajca może napisać oświadczenie sprawcy zdarzenia. Dla zakładu ubezpieczeń (np.: Allianz Polska) będzie to wystarczające, aby mógł on wypłacić odszkodowanie dla poszkodowanego, ale dokument ten będzie musiał być potwierdzony przez sprawcę po zgłoszeniu szkody przez poszkodowanego. W przypadku, gdy jednak strony nie są zgodne co do tego, kto ponosi winę za zdarzenie, konieczne jest wezwanie Policji. Funkcjonariusze ocenią, który kierowca spowodował szkodę i sporządzą odpowiednią notatkę.

Co powinieneś zrobić, jeśli np. wysiadałeś ze swojego pojazdu na parkingu i przypadkowo zarysowałeś drzwiami twojego samochodu sąsiednie auto? Przede wszystkim nie możesz oddalić się z miejsce zdarzenia. Dlaczego? Jeśli to zrobisz i zostaniesz odnaleziony przez Policję np. na podstawie nagrania z monitoringu, to zostanie na ciebie nałożony mandat i otrzymasz punkty karne. Wprawdzie twój zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale w ramach regresu zwróci się do ciebie o zwrot tych środków. Oznacza to, że koszty te będziesz musiał pokryć z własnych środków.

Jeśli przydarzy ci się kolizja na parkingu, musisz przede wszystkim spróbować poinformować poszkodowanego o tym, do czego doszło. Zasady postępowania zależą od tego, gdzie się to wydarzyło. Jeśli to np. parking marketu, to być może wystarczy poczekać kilka minut na poszkodowanego. Rozwiązaniem może być również poproszenie obsługi marketu o wezwanie właściciela danego pojazdu. W przypadku, gdy te metody nic nie dają, powinieneś pozostawiać wiadomość i umieścić ją np. pod wycieraczką - w dobrze widocznym miejscu. Zostaw twoje dane kontaktowe i dodaj informację, że to ty odpowiadasz za zarysowanie auta poszkodowanego. Oczywiście nie ma takiej gwarancji, że wówczas poszkodowany nie wezwie Policji - jak najbardziej ma do tego prawo.

Jeśli zdecydujesz się napisać oświadczenie sprawcy kolizji, to pamiętaj o dokładnym opisaniu w nim zdarzenia, które miało miejsce. Warto dołączyć do niego dokumentację w postaci zdjęć, które pokazują, jakie szkody zostały spowodowane. W przypadku, gdy są świadkowie zdarzenia, warto podać ich dane w oświadczeniu.

Co jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia?

Jeśli sprawca zdarzenia uciekł i nie udało się go zidentyfikować, to możliwych rozwiązań jest kilka. Szkodę możesz naprawić ze swojego autocasco, odszkodowanie możesz otrzymać od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub będziesz musiał naprawić pojazd z własnej kieszeni. Teoretycznie UFG wypłaca odszkodowanie w sytuacji, kiedy sprawca pozostaje nieznany, ale szkody w mieniu są pokrywane wyłącznie wtedy, gdy obrażenia spowodowane zdarzeniem wymagały 14-dniowego pobytu w szpitalu. W przypadku, gdy szkoda polega wyłącznie na zarysowaniu pojazdu, odszkodowanie z UFG nie przysługuje.


Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-08-01 11:19:57 [83.238.143.*] id:1579302  
iks: Napisał postów [329], status [pismak] Reputacja
Naprawić auto ze swojego AC. Już to przerabiałem. Od razu lecą zniżki.

Nick:
Treść:
2019-07-26 10:08:15 [176.221.113.*] id:1578954  
MarekAug88: Napisał postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
Sam miałem taką sytuację, na szczęście kierowca zostawił swoje dane za wycieraczką. Ale i tak musiałem się nieźle nagimnastykować żeby dostać pieniądze z OC sprawcy. Bardzo mi pomógł Fundusz odszkodowań Komunikacyjnych także polecam wszystkim, którzy mają problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Nick:
Treść: