Problem sinic na dużym jeziorze w Turawie pojawia się co roku. Promenada nad jeziorem o wielkim potencjale gastronomicznym i rozrywkowym umiera, a powodem jest głównie fakt, że w okresie letnim woda nie nadaje się do kąpieli. Idąc wzdłuż linii brzegowej akwenu widać oraz czuć zgniłozielony kożuch, który też jest powodem obumierania ryb żyjących w jeziorze.
Smród, który dostrzegają turyści spowodowany jest tym, że woda nie przepływa swobodnie, a temperatury, które są w ostatnich dniach bardzo wysokie doprowadzają do gnicia alg w miejscu ich zbierania się. Kąpiel w pobliżu tego skupiska nie jest raczej wskazana.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na sąsiednim jeziorze, gdzie woda jest doskonałej jakości. Na Jeziorze Średnim kwitnie turystyka, stale przybywa nowych domków wypoczynkowych, jak i punktów gastronomicznych. Doskonałą jakość wody jezioro zawdzięcza aeratorowi, który pracuje na jeziorze już wiele lat.
- Aerator to urządzenie, które ma napowietrzać i oczyszczać wodę Jeziora Średniego z siarkowodoru. Wykorzystując energię wiatru napędzającą specjalnie skonstruowany wirnik, zasysa wodę z dna jeziora i ją napowietrza. Urządzenie to idealnie sprawdza się na jeziorze średnim, gdzie nie ma problemów z kąpielą - słyszymy.
ktostamtaki: Napisała postów [722], status [rozpisany/na]
Czemu miasto nie kupi 2 lub 3 takich urzadzen jak na jeziorze srednim ?