• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6064
  • Dodano: 2019-07-15 / 19:26
  • Komentarzy: 2

Zorganizowana grupa przestępcza kradła samochody na terenie Śląska i Opolszczyzny

 
 
Zorganizowana grupa przestępcza kradła samochody na terenie Śląska i Opolszczyzny

(Fot. Archiwum)

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu zakończył śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez 49-letniego mieszkańca Gliwic. Przestępstwa popełniane były głównie na terenie Śląska. Siedem włamań miało również miejsce na Opolszczyźnie.


Łącznie 83 samochody, na przestrzeni kilku miesięcy w 2014 r., ukradła bądź usiłowała ukraść, zorganizowana grupa przestępcza, którą kierował 49 - letni mieszkaniec Gliwic - Dariusz S. oraz Łukasz M. (postępowanie dotyczące drugiego z wymienionych jest zawieszone w związku z jego poszukiwaniem). Takimi ustaleniami zakończyło się śledztwo, które nadzorowane było w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Łupem sprawców padały przede wszystkim samochody produkowane przez Grupę Volkswagen oraz samochody dostawcze marki Mercedes (model Sprinter) i Fiat (model Ducato). W zainteresowaniu oskarżonych były samochody kilku- a czasami nawet kilkunastoletnie, których wartość wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przestępstwa popełniane były głównie na terenie Śląska. Siedem włamań miało również miejsce na Opolszczyźnie (Opole, Kędzierzyn - Koźle, Dobrodzień, Kluczbork i Ozimek). Skradzione samochody były następnie sprzedawane za kwotę 3-5 tyś. zł, paserom, w części nieustalonym, z terenu województw małopolskiego i lubelskiego.

Aktem oskarżenia, obok Dariusza C., objęto jeszcze dwóch mieszkańców Śląska Mateusza Sz. (28 lat) i Jarosława R. (29 lat), którym zarzuca się, oprócz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej także kradzieże z włamaniem do samochodów. Nadto za udział w grupie i nabycie 27 skradzionych samochodów odpowie 34-letni Sławomir Rz., zamieszkały w powiecie dąbrowskim (województwo małopolskie).

Ustalono, że oskarżeni do wnętrza pojazdów dostawali się wykorzystując tzw. łamak, a następnie używali urządzenia służącego do neutralizacji elektronicznych zabezpieczeń w samochodach. Auta uruchamiane były w sposób siłowy, poprzez przekręcenie zamka w stacyjce łamakiem lub śrubokrętem.

W grupie istniał podział czynności. Pełniący dominującą rolę Łukasz M. i Dariusz S. określali terminy i cele działalności grupy, dzieląc zadania oraz zyski z tej działalności. Zapewniali narzędzia i samochody potrzebne do popełniania przestępstw, wyszukiwali miejsca parkowania pojazdów stanowiących potencjalny przedmiot kradzieży, organizowali miejsca przechowywania skradzionych pojazdów. Natomiast Jarosław R. i Mateusz Sz. zajmowali się obserwacją miejsca kradzieży, a po dokonaniu przestępstwa jechali skradzionymi pojazdami do miejsca ich ukrycia lub przekazania paserom, konwojowani przez drugi samochód z pozostałymi członkami grupy. Zajmowali się też sprawdzaniem miejsc przechowywania wcześniej skradzionego pojazdu, w celu uniknięcia ewentualnej policyjnej zasadzki.

Pochodzące z przestępstwa samochody Sławomir Rz. rozbierał na części, które następnie sprzedawał zamieszczając ogłoszenia na portalach internetowych.

Dariusz S., Jarosław R. i Mateusz Sz. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Natomiast Sławomir Rz. złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał jego rolę w przestępczym procederze. Za przestępstwa paserstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, może zostać wymierzona kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznawana przez Sąd Okręgowy w Opolu.

reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-07-16 09:01:39 [89.67.16.*] id:1578490  
neo: Napisał postów [1254], status [zrobił/a karierę] Reputacja
"na terenie Śląska i Opolszczyzny" - Aga_Ko, sprawdź najpierw (możesz w Wikipedii) definicję Śląska, a potem wymyślaj tytuły. Tylko tyle i aż tyle.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-07-16 15:37:34 [165.225.72.*] id:1578515  
dontomasso: Napisał postów [3367], status [VIP] Reputacja
tak to jest jak sie na geografi z lekcji uciekalo