• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1855
  • Dodano: 2019-03-08 / 16:11
  • Komentarzy: 1

Wicewojewoda chce, by babski comber został wpisany na listę kulturowego dziedzictwa

 
 
Wicewojewoda chce, by babski comber został wpisany na listę kulturowego dziedzictwa

(Fot. Dżacheć)

To właśnie dzień kobiet był odpowiednim momentem dla wicewojewody Violetty Porowskiej na zainicjowanie uroczystego podpisania wniosku w sprawie babskiego combra.


To jedyna impreza w roku, na którą mężczyźni mają wstęp wzbroniony. Przebrane panie bawią się karnawałowo i... ostatkowo Dziś odbywa się w różnych dniach karnawału, lecz stare zbiory zdjęć potwierdzają, że historia tego zwyczaju jest bardzo długa.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział Pan Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Pan Krzysztof Kleszcz z Państwowego Instytutu Naukowego, Instytut Śląski w Opolu.

- 8 marca jest dla mnie dniem wyjątkowym, jak dla każdej kobiety. Kilka lat temu w plebiscycie Nowej Trybuny Opolskiej zostałam kobietą sukcesu. Od tego momentu za każdym razem chcę 8 marca dla kobiet chcę dac coś w prezencie. Były już wystawy, spotkania, a dziś być może w ostatnim roku funkcji na stanowisku wojewody chcę wykonać ukłon dla opolskich babek, by pozostał w pamięci wszystkich jako wyjątkowy prezent - mówiła wicewojewoda Violetta Porowska.

Prezentem dla pań jest inicjatywa, by babski comber trafił na listę kulturowego dziedzictwa. Sam zwyczaj babskich combrów wywodzi się z przełomu XVI i XVII wieku. Mężatki pokazywały na nich przyszłym żonom na czym polega małżeńskie życie i - przy okazji - świetnie się wspólnie bawiły. Tak zostało do dziś.

- Zachęcamy inne grupy inicjatywne, które kultywują u siebie tradycję babskiego combru, żeby składały kolejne podpisy pod wnioskiem, na które czekamy przez najbliższy miesiąc. W tym celu należy skontaktować się z naszym urzędem - podkreśla wicewojewoda.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-03-09 09:27:09 [5.173.52.*] id:1571570  
emsi: Napisał postów [1524], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Pani Violetta najładniej przebrana...

Nick:
Treść: