• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3666
    • Dodano: 2019-02-27 / 14:53
    • Komentarzy: 1

    Uniwersytet Opolski i Szkoła Medyczna w konflikcie. Czy zostaną połączone odgórnie?

    (Fot. Archiwum)

    Połączenie się Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim było gwarancją i warunkiem powstania wydziału lekarskiego na uniwersytecie.


    Na początku lutego Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu niespodziewanie poinformował, że szkoły nie połączą się. Trwające blisko miesiąc rozmowy w tym temacie nie przyniosły na te chwilę ruchu w żadną stronę. Rektor tłumaczył swoją decyzję zmianą warunków ze strony Uniwersytetu Opolskiego na takie, które nie są mu przychylne.

    - Rozumiem, że trwają rozmowy, trwa refleksja w Szkole Medycznej i na Uniwersytecie. Dochodzi do serii spotkań. Ja mogę tylko powiedzieć, że spotkałem się zarówno z władzami samorządowymi i rządowymi i uczelni, poza uczelnią Medyczną ponieważ rektor przebywa na urlopie i poruszaliśmy tą tematykę. Mogę powiedzieć, że istnieje pewien konsensus polityczny, że połączeni obu uczelni jest niezbędne. Natomiast to jest tak, że albo same uczelnie to zrozumieją, albo tego połączenia nie będzie - komentuje Marcin Ociepa, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

    Jest prawna możliwość połączenia uczelni "odgórnie". - To prawna możliwość, choć nie jest ona optymalna. Uczelnie, a w szczególności Wyższa Szkoła Medyczna sama nie rozumie, że będzie tracić z biegiem lat i działa na szkodę regionu zrywając rozmowy z Uniwersytetem Opolskim, to trudno by ktokolwiek na siłę jej pomagał. Odgórne połączenie nie jest czarnym scenariuszem. Warto wspomnieć, że minister nauki dysponuje listem intencyjnym, w którym władze uczelni zobowiązały się do fuzji. To dobry scenariusz jeśli chodzi o jego zakończenie, lecz takie rozwiązanie nie rzutowałoby pozytywnie na środowisko akademickie, że to minister taką decyzję podejmowałby odgórnie - dodaje Ociepa.

    Samorząd województwa zabrał głos w sprawie. - Jako samorząd województwa wspieramy uniwersytet w prowadzeniu kierunku lekarskiego. Od samego początku tej inicjatywy było wiadomo, że obie uczelnie powinny się połączyć. Radni sejmiku są bardzo zaniepokojeni sytuacją, dlatego zaproponowaliśmy, że wystosujemy pismo do rektorów obu uczelni, aby podjęli działania dlatego, że potrzeba nam w województwie dobrej jakości kształcenia na kierunkach medycznych, nie możemy narażać się na to, że funkcjonowanie uczelni będzie w jakiś sposób zagrożone - tłumaczy Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

    - Możemy zaapelować o rozsądek - dodaje Andrzej Buła, marszałek województwa.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-02-28 07:24:47 [165.225.72.*] id:1571129  
    dontomasso: Napisał postów [4252], status [VIP] Reputacja
    "... że połączeni obu uczelni ..." ja rozumi ze polski jest ciezki jezyki

    Nick:
    Treść: