Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Opole

  zaprasza na:

  Wystawa plenerowa "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej"

  10

  września

  2021

  PIĄTEK

  Opole
  Opole
  Ceny biletów

  wstęp:

  BRAK INFORMACJI

  Start imprezy

  start imprezy:

  13:58

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  Wystawa plenerowa "Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej"


  17.08.2021 - 28.09.2021
  Plac Jana Pawła II
  Opole

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych prezentuje w Opolu wystawę plenerową Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przygotowaną przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
  Wystawa przedstawia osiemnaście sylwetek legionistów i peowiaków, którzy w latach 1939-1945 tworzyli struktury Polskiego Państwa Podziemnego, w tym m.in. Leopolda Okulickiego, Kazimierza Sosnkowskiego czy Marii Wittek, pierwszej w historii Wojska Polskiego kobiety, która otrzymała stopień generała. Bogaty materiał ilustracyjny i interesujące teksty biograficzne, przygotowane przez znawców tematu, są niewątpliwą zaletą tej ekspozycji. Przyjęty sposób prezentacji sprawia, że dzieje Legionów Polskich poznajemy przede wszystkim przez pryzmat jednostki, jej osobistych losów, które nieodłącznie związane były z czynem niepodległościowym podczas I wojny światowej, a później, z walką przeciwko okupantowi niemieckiemu i radzieckiemu. Wśród uczestników tych zmagań znajdują się także powstańcy warszawscy, a wśród nich ci, którzy po upadku powstania trafili do niemieckiej niewoli.
  Plansze rozmieszczone są w dwóch miejscach: I część wystawy znajduje się na Placu Jana II w Opolu, natomiast druga część na dziedzińcu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów 3 w Opolu.
  Wystawa Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej prezentowana będzie do 28 września br.