• Autor: Greg
    • Wyświetleń: 2756
    • Dodano: 2014-06-27 / 19:20
    • Komentarzy: 1

    Uczelnie, firmy i samorządy wspólnie walczą o dotacje

    (Fot. Dżacheć)

    77 podmiotów z całej Polski utworzyło klaster Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Inżynierii Produkcji. Uczelnie, samorządy oraz przedsiębiorcy chcą razem walczyć o unijne dotacje oraz pracować nad faktycznym połączeniem nauki z przemysłem.


    Klaster zrzeszający 77 podmiotów ze wszystkich regionów kraju – w tym 28 uczelni, 41 przedsiębiorstw oraz 8 samorządów – został utworzony w związku z nową perspektywą finansowania (2014 – 2020), która zakłada przepływ pieniędzy na badania i rozwój przez firmy.

    - To największa zmiana jakościowa w powojennej historii Polski – mówi prof. Ryszard Knosala, inicjator klastra – a sama Wspólnota to przykład rzeczywistej integracji przemysłu i nauki. Zysk, na jaki mogą liczyć zintegrowane uczelnie zależeć będzie od ich zaangażowania - zaznacza jeden z pomysłodawców utworzenia klastra. - Naszym celem jest prawdziwa i rzeczywista integracja nauki z przemysłem. Zgodnie z zapowiedziami większość pieniędzy z nowego unijnego rozdania, przeznaczonych na naukę trafi do niej poprzez przemysł, stąd potrzeba bardzo ścisłej współpracy - dodaje prof. Knosala.

    Wśród uczelni są dwie szkoły wyższe z Opolszczyzny: Politechnika Opolska i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, a także cztery samorządy z naszego województwa: gmina Głubczyce, Kluczbork, Otmuchów oraz powiat Krapkowice. - Akurat te samorządy, bo m.in. na ich terenach znajdują się przedsiębiorstwa z Opolszczyzny, które weszły do klastra: opolski oddział firmy Aluprof, Nutricia, Fabryka Armatury Przemysłowej w Bodzanowie, Zampap Krapkowice, firma Cuprod z Kluczborka, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów - tłumaczy prof. Knosala.

    Podczas konferencji, na której założono klaster obecny był wiceminister infrastruktry Adam Zdziebło. - Jesteście w czołówce polskiej awangardy, jeśli idzie o działania klastrowe - chwalił. Zaznaczał też, że do pozyskania z unijnej kasy jest wiele środków. - Z 8 miliardów euro z europejskiego rozdania na tzw. inteligentny rozwój aż miliard przeznaczony jest na inicjatywy klastrowe. To spore pieniądze - tłumaczył założycielom klastra.

    Działania klastra będzie koordynować Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2014-06-29 00:19:24 [176.107.171.*] id:1235591  
    Janosik: Napisał postów [7961], status [VIP] Reputacja
    POWODZENIA ŻYCZĘ!!! Oby się udało!!!3MAM ,za powodzenie tego Projektu kciuki!

    Nick:
    Treść: