• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 3413
    • Dodano: 2013-11-27 / 06:45
    • Komentarzy: 23

    Prawie 9 milionów złotych mniej dla Opolszczyzny z "janosikowego"

    Prawie 9 milionów złotych mniej dla Opolszczyzny z "janosikowego"

    Część samorządów gorliwie protestuje przeciwko zmianom w podziale środków z tzw. "janosikowego". Opolszczyzna póki co czeka na rozwój wydarzeń w tej sprawie.(Fot:www.stopjanosikowe.pl)

    Prawie 9 milionów złotych mniej dla Opolszczyzny z "janosikowego"

    Tak wpływy z "janosikowego" dla Opolszczyzny zobrazował poseł Adam Kępiński z SLD.(Fot: www.adamkepinski.pl)

    Sejm RP przyjął ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, czyli w sprawie tzw. janosikowego. Chodzi o zasadę zgodnie z którą bogatsze województwa oddają część swoich pieniędzy tym mniej zamożnym. Problem w tym, że w 2014 roku województwo opolskie dostanie o 8,8 miliona złotych mniej niż pierwotnie zakładano planując budżet (w 2013 roku subwencja dla Opolszczyzny wyniosła 29 milionów).

    Zobacz takze Na Górze Świętej Anny uczczono Narodowy Dzień Powstań Śląskich

    "Janosikowy" podatek stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa, a jego wysokość zależy od osiąganych wpływów. Zasila ona budżet państwa, z którego finansowana jest subwencja ogólna trafiająca do samorządów. Zyskuje Mazowsze – stracą wszyscy. Tak pokrótce prezentuje się bilans zmian wprowadzonych w podziale pieniędzy z tzw. janosikowego na 2014 rok. Aż 15 województw, w tym Opolszczyzna, dostanie mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Korzyści dotyczyć będą jedynie województwa mazowieckiego, którego bilans z tytułu janosikowego poprawi się o około 246 milionów złotych.

    Nowy projekt „janosikowego” spowodował, że do budżetu województwa dolnośląskiego wpłynie nie 176 mln zł jak pierwotnie zakładano, a jedynie 110 mln zł. To województwo straci zatem aż 37 proc. zakładanej subwencji, czyli dokładnie 66 mln zł. W nie lepszej sytuacji są województwo podkarpackie – strata 34 mln zł, warmińsko-mazurskie – strata prawie 20 mln zł, zachodniopomorskie – straci ponad 17 mln zł, a także lubuskie i świętokrzyskie – stracą po 15 mln zł. Opolszczyźnie w budżecie województwa na 2014 rok zabraknie z „janosikowego” 8,8 mln zł. W przeciwieństwie do sąsiadów z Dolnego Śląska, u nas na razie nikt nie bije na alarm.

    Zobacz takze Zderzenie samochodu z motocyklem na ulicy Oświęcimskiej. Jedna osoba trafiła do szpitala

    - W tej chwili czekamy na pełny proces legislacyjny w sprawie zmian dotyczących „janosikowego” i dopiero potem będziemy się zastanawiać co z tym zrobić, jak to uwzględnić w naszym budżecie -  mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Tymczasem zdecydowanie innego zdania jest opozycja. - Brak prawie 9 milionów złotych w budżecie to palący problem. To poważna kwota i w kontekście planów związanych na przykład z pozyskiwaniem dotacji unijnych może mieć dla nas fatalne skutki. Zarząd województwa już dziś powinien zacząć szukać rozwiązania z tej sytuacji i przedstawić zmiany w konstrukcji budżetu – ocenia Jerzy Czerwiński, radny Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński.

    Jeszcze ostrzej w sprawie „janosikowego” dla Opolszczyzny zareagował poseł Adam Kępiński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Platforma Tak! Opolskie FUCK! - napisał na swojej stronie polityk. - My, mieszkańcy Opolszczyzny zostaliśmy ograbieni. Ciekawy jestem z czego sejmik wojewódzki obetnie teraz pieniądze skonsumowane już przez Mazowsze? Kultura, oświata, transport? Co tym razem? To pytanie zadaję w imieniu opolskich posłów SLD panu marszałkowi, który dostał prezent od kolegów z parlamentu własnej formacji na dzień dobry – dodaje Kępiński.
    reklama

    Więcej zdjęć

    Prawie 9 milionów złotych mniej dla Opolszczyzny z "janosikowego"

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2013-11-28 00:41:19 [89.79.82.*] id:1149074  
    harry: Napisał postów [2392], status [Szycha] Reputacja
    Nasze województwo, które tylko przypadkiem znalazło się na mapie jest małe więc z każdej strony starają się nas ograbić. Ważne, że w Warszawce wszystko się zgadza. Przecież sobie nie zaszkodzą.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-11-29 11:13:49 [89.79.82.*] id:1149741  
    krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha] Reputacja
    Dokładnie. Jak mogli by zabrać z własnego koryta. Obrali się na inny sposób. Teraz jest odwrotność Janosika - zabierają biednym by dać bogatym.
    2013-11-27 19:07:30 [88.66.181.*] id:1148839  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    Państwo samo siebie okrada i przelewa z niczego do niczego .

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2013-11-27 19:19:25 [93.83.40.*] id:1148841  
    hubert1860: Napisał postów [2323], status [Szycha] Reputacja
    no i zawsze bedzie dziura w budzecie.
    2013-11-27 19:27:46 [88.66.181.*] id:1148845  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    Taka ściema że to co rzeczywiście zabiorą tym możniejszym to niby dają tym mniej zaradnym :/ a tak serio ta kasa podrodze gdzieś znika i DUPA BLADA..........
    2013-11-27 13:48:15 [83.4.187.*] id:1148716  
    Barti: Napisał postów [364], status [pismak] Reputacja
    Opolskie jest chyba jednym z najsłabiej rozwiniętych województw w Polsce. Jest porównywane do tych z tzw. ściany wschodniej (według Wikipedii). Dla przykładu, w najnowszym numerze miesięcznika "Komputer ŚWIAT" jest artykuł o darmowych, "państwowych" hotspotach (punktach dostępu do bezprzewodowego Internetu), w którym jest też mapka z zaznaczoną ilością takich hotspotów w poszczególnych województwach. No i według tej mapki, województwo opolskie, jako jedyne w Polsce, nie ma ani jednego takiego darmowego hotspotu! Przykre, naprawdę bardzo przykre!!! Nasze województwo kompletnie się nie rozwija! A nawet chyba cofa się w rozwoju... :-/

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-11-27 19:25:16 [93.83.40.*] id:1148844  
    hubert1860: Napisał postów [2323], status [Szycha] Reputacja
    I bron Boze zeby wszyscy opolanie wrocili z zachodu i zameldowali sie w urzedzie pracy..
    2013-11-27 16:41:41 [81.219.4.*] id:1148776  
    e-opolanin: Napisał postów [136], status [wyjadacz] Reputacja
    Trzeba zacząć oszczędzać w ratuszu na premiach i innych przywilejach

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-11-27 19:21:25 [93.83.40.*] id:1148842  
    hubert1860: Napisał postów [2323], status [Szycha] Reputacja
    tak..tym wiekszym..w Warszawce.
    2013-11-27 08:01:50 [83.5.239.*] id:1148675  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Ten obrazek który przedstawia błękitną mapę regionu jest niecenzuralny!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [10]
    2013-11-27 08:10:49 [83.5.239.*] id:1148676  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    OT. nikogo niema? Szyby skrobią czy co? ;)
    2013-11-27 08:13:07 [90.156.124.*] id:1148677  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    ziiiimno, brrr..;(
    2013-11-27 08:19:47 [87.167.199.*] id:1148678  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Doberek:) Pod ciepłą kołderką jeszcze siedzą:)
    2013-11-27 08:20:14 [83.5.239.*] id:1148679  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Aniu: taka pora roku że zimno, Ty możesz na szczęście cudownie się ogrzać a ja..? :(
    2013-11-27 08:22:14 [90.156.124.*] id:1148680  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    Julek nic tylko trzeba z czapają, szalikiem i rękawiczkami się przywitać ;)
    2013-11-27 08:30:33 [83.5.239.*] id:1148681  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Aniu: my już dawno się zaprzyjaźniliśmy ;)
    2013-11-27 08:35:05 [77.223.234.*] id:1148682  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    idę dalej spać:P
    2013-11-27 08:38:10 [83.5.239.*] id:1148683  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Same "misie niedeklarowane" -tylko śpią a tak na prawdę to tylko jeden jest tu "misiem" ZDEKLAROWANYM ;)
    2013-11-27 08:42:38 [90.156.124.*] id:1148684  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    wszystkie misie w sen zimowy zapadają i budzą się dopiero gdy wiosna nastanie, ;)
    2013-11-27 13:02:51 [89.74.188.*] id:1148707  
    berg42: Napisał postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
    To może, niech TSKMN poprosi swoich promotorów o pokrycie "dziury" w budżecie. :-)
    2013-11-27 11:06:41 [77.253.68.*] id:1148695  
    andrzej11: Napisał postów [36], status [rozkręca się] Reputacja
    mniej dla Opolszczyzy,wiecej w kieszeniach Politykierów. KoziołkuPOmatołku głosuj na PO.

    Nick:
    Treść:
    2013-11-27 09:03:34 [37.209.125.*] id:1148686  
    katastroffa: Napisał postów [382], status [pismak] Reputacja
    Pora się wziąć do roboty a nie liczyc na łupy.

    Nick:
    Treść:
    2013-11-27 08:48:17 [37.30.103.*] id:1148685  
    neon: Napisał postów [3010], status [Szycha] Reputacja
    I tak robią co im się podoba.

    Nick:
    Treść: