• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 3625
    • Dodano: 2013-09-26 / 07:09
    • Komentarzy: 13

    Opolszczyzna mniej atrakcyjna dla inwestorów po 2014 roku?

    Opolszczyzna mniej atrakcyjna dla inwestorów po 2014 roku?

    Zapełnienie strefy ekonomicznej w Opolu nowymi inwestorami po 2014 roku będzie trudniejszym zadaniem. Wskaźnik pomocy publicznej dla Opolszczyzny zostanie bowiem obniżony o 15 procent.(Fot: archiwum)

    Inwestorzy z niepokojem śledzą rozwój wydarzeń wokół tzw. mapy pomocy regionalnej, którą na lata 2014-2020 opracował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To na podstawie tego dokumentu określane są progi procentowe pomocy publicznej, które mają bezpośrednie przełożenie na wysokość ulg, jakie samorządy mogą zaoferować nowym inwestorom. Opolszczyzna znalazła się w gronie województw, którym wskaźniki pomocy publicznej obniżono.

    Zobacz takze "Życzliwy" zgłosił chłopca sprzedającego lemoniadę. Strażnicy "zabezpieczyli" cały towar

    Celem regionalnej pomocy publicznej jest pobudzenie długoletniego rozwoju obszarów charakteryzujących się najniższym poziomem Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca, a zatem znajdujących się w najbardziej niekorzystnym położeniu. Najnowsze rozporządzenie UOKiK w tej sprawie przewiduje intensywność pomocy regionalnej na poziomie 50 procent w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko – mazurskim. W perspektywie, która dobiega końca 30 czerwca 2014 roku Opolszczyzna także znajdowała się w grupie z 50-procentowym wskaźnikiem.

    W nowym rozdaniu najmniejsze województwo w Polsce trafiło jednak do grupy, dla której poziom pomocy publicznej ustalono na 35 procent. Obok Opolszczyzny są w niej także województwa kujawsko - pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, świętokrzyskie oraz zachodniopomorskie. Zaledwie 25 proc. będzie się należało obszarom województwom dolnośląskiemu, wielkopolskiemu i śląskiemu.

    Zobacz takze Nocny pożar samochodu przy budynku wielorodzinnym. Ogień objął także drugi pojazd

    W praktyce oznacza to, że firmy inwestujące na Opolszczyźnie będą mogły mniejszą część pieniędzy dostać z powrotem w postaci grantów rządowych, dotacji unijnych czy zwolnień podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych. - Nie ma żadnej wątpliwości, że to zła wiadomość dla regionu i dla jego stolicy. Z jednej strony wskaźniki określane są na podstawie PKB, a to nam w ostatnim czasie rośnie. Z drugiej, cały czas jesteśmy nastawieni na rozwój i ściąganie nowych inwestorów a obniżenie poziomu pomocy publicznej może wyhamować ten proces – ocenia Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola.

    Czy to oznacza, że wkrótce po strefach ekonomicznych na Opolszczyźnie, w tym po tej w Opolu, będzie hulał wiatr? - Na pewno musimy zintensyfikować nasze działania wobec potencjalnych inwestorów, a po 1 lipca 2014 roku zdecydowanie zmienić naszą politykę w tym względzie. Zostaniemy pozbawieni w dużym stopniu narzędzi, które do tej pory odgrywały znaczące role w podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w Opolu bądź wybraniu innego miasta – zaznacza Wiśniewski. - Inna sprawa, że państwo musi już zacząć myśleć o innych metodach ściągania inwestorów. Niestety, ale nadal we wszystkich rankingach „doing business” wypadamy słabo – podsumowuje wiceprezydent Opola.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2013-09-26 23:00:06 [89.72.244.*] id:1118804  
    harry: Napisał postów [2392], status [Szycha] Reputacja
    No niestety rośnie PKB, rośnie zatrudnienie i powstają nowe miejsca pracy co niestety przekłada się na ulgi, które będą mniejsze. Mimo wszystko zawsze są jakieś ulgi. Gorzej, gdyby zabrali wszystko.

    Nick:
    Treść:
    2013-09-26 10:47:10 [83.26.22.*] id:1118395  
    pojarmen: Napisał postów [321], status [rozkręcił się] Reputacja
    tak tak opolskie na pewno będzie atrakcyjne z najwieksza ferma wiatrowa w Polsce w powiecie brzeskim i nyskim !! już to widze . oj jak to ludzie są pazerni na pieniądze tragedia

    Nick:
    Treść:
    2013-09-26 08:30:09 [194.29.180.*] id:1118370  
    znaczekop: Napisała postów [3904], status [VIP] Reputacja
    bo opolszczyzna to wielka wiocha.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [8]
    2013-09-26 09:18:10 [176.111.136.*] id:1118377  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    i śmierdzi gównem :)
    2013-09-26 09:18:49 [83.10.61.*] id:1118378  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    A zwłaszcza okolice Opola, gdzie każdy udaje miastowego a u siebie niema uczelni, teatru, kina, ba nawet niekiedy chodnika :))
    2013-09-26 09:29:46 [83.26.70.*] id:1118383  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    a centrum to przystanek autobusowy, remiza lub sklep :))
    2013-09-26 09:32:59 [83.10.61.*] id:1118384  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Dokładnie, albo boisko które jest fragmentem pola :)
    2013-09-26 09:34:41 [77.223.234.*] id:1118385  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    a jak przejedzie więcej niż jeden samochód dziennie to ludzie myślą że coś się stało...;)
    2013-09-26 09:54:08 [188.33.253.*] id:1118387  
    znaczekop: Napisała postów [3904], status [VIP] Reputacja
    a ludzie kijami popychają słońce żeby szybciej zaszło, a wrony mają rondo :D
    2013-09-26 09:57:17 [77.223.234.*] id:1118388  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    przynajmniej w sklepie można na zeszyt zrobić zakupy;)
    2013-09-26 09:58:06 [83.22.161.*] id:1118389  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    Gorzej, kiedy wrony nie zawracają, bo zdążą zrobić to wcześniej :]
    2013-09-26 09:36:01 [83.27.108.*] id:1118386  
    Husarz: Napisał postów [53], status [rozkręca się] Reputacja
    na "Ojropy" peryferiach swiat mowi lipton hihihi

    Nick:
    Treść:
    2013-09-26 08:26:16 [83.10.61.*] id:1118369  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Opole bogate to stać na inwestycje bez ulg. Przyjadą z niemieckich folwarków i będą inwestować ciężko zarobione "ojro" ;)

    Nick:
    Treść: