Wielu mieszkańców naszego miasta, jak choćby Elżbieta Waszkiewicz, korzysta z tradycyjnej, papierowej formy rozliczeń.(Fot: Dżacheć)
- Od lat przygotowuję deklaracje na papierze, przy użyciu kalkulatora i długopisu. Tak dla siebie jak i dla rodziny czy znajomych. Ponoć jestem w tym dobra, ale w tym roku pojawił się problem. Nie bardzo wiem jak poradzić sobie z dochodami osiąganymi za granicą – mówi Elżbieta Waszkiewicz z Opola, którą spotkaliśmy podczas dnia otwartego w I Urzędzie Skarbowym. - Dobrze, że fiskus otworzył się w sobotę bo w tygodniu chyba nie znalazłabym czasu na wycieczkę tutaj. Wie pan, praca, obowiązki domowe. A tak panie wszystko mi wyjaśniły. I kolejki niewielkie – dodaje kobieta.
Bo choć sobota to na ogół dla pracowników skarbówki dzień wolny, to 16 marca nie mogli narzekać na brak klientów. - Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób w tradycyjny sposób podchodzi do rozliczeń podatkowych i nie zawsze mają czas od poniedziałku do piątku, aby do nas przyjść – mówi Łukasz Biedrzycki, kierownik referatu przetwarzania danych w I Urzędzie Skarbowym w Opolu. - Dlatego organizujemy takie dni otwarte. Nasi pracownicy służą pomocą w wypełnieniu deklaracji, uczulają na najczęściej popełniane błędy. Zainteresowanie jest całkiem spore – dodaje Biedrzycki.
Opolskie Urzędy Skarbowe organizują też bezpłatne szkolenia obsługi platformy E – deklaracje, która pozwala na złożenie PIT za pośrednictwem internetu. - To bardzo proste i intuicyjne narzędzie. Korzysta z niego coraz większa liczba opolan. W ubiegłym roku było to około 15 procent wszystkich deklaracji, a w tym roku jest ich już ponad 25 procent. Ten wynik może się jeszcze zmienić, bo składanie deklaracji w terminie trwa do końca kwietnia – podkreśla Łukasz Biedrzycki. - Dotychczas zorganizowaliśmy jedno takie szkolenie, ale rozważamy kolejne. Odpowiednia informacja pojawi się wcześniej na naszych stronach – zapowiada.
Warto pamiętać, że deklaracje składane przez internet są rozliczane w pierwszej kolejności – te tradycyjne trzeba ręcznie wprowadzić do systemu podczas kiedy E – deklaracje trafiają do niego automatycznie. Skarbówka składających deklaracje papierowe uczula też na najczęściej popełniane w nich błędy – brak podpisu i błędne dane dotyczące przekazywania 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego.
olenka4u: Napisała postów [43350], status [VIP]
TEKST Z ODWOŁANIA PODATNIKA ;) "... I dlatego proszę o umorzenie tego podatku, względnie o ulgę jak w ubiegłym Roku Pańskim. Z wyrazami najgłębszego szacunku polecam w pokornych modlitwach Trójcy Przenajświętszej przez pośrednictwo Jezusa Chrystusa Miłosiernego, Jego Matki Boga Najświętszej Maryi Panny, Aniołów, świętych, Błogosławionych, Dusz w Czyśćcu Cierpiących, przemożnemu orędownictwu Sw. Józefa naszą kochaną Ojczyznę oraz szanownego Pana Kierownika i całą Izbę Skarbową i Urząd Skarbowy w Opolu" ;)