• 0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1419
  • Dodano: 2019-09-25 / 08:05
  • Komentarzy: 0

USK w Opolu przystąpił do ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci

 
 
USK w Opolu przystąpił do ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przystąpił do ogólnopolskiego programu, dotyczącego wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci. Polska jest na czele krajów, gdzie najszybciej przybywa dzieci chorych na cukrzycę typu 1. W ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na ten typ cukrzycy zwiększyła się u dzieci 4-krotnie.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny przystąpił do ogólnopolskiego programu, dotyczącego wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci. Badaniami objęte dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę typu 1. W ten sposób można sprawdzić, czy u nich również rozwija się ta choroba - jeszcze zanim pojawią się jej objawy kliniczne.

Temat cukrzycy u dzieci i pierwsze objawy tej przewlekłej choroby są często bagatelizowane przez rodziców. Warto wiedzieć, że chorobie ciężko jest zapobiec, ale opieka diabetologiczna, w szczególności nad najmłodszymi jest bardzo istotna. O tym, jak radzić sobie z chorobą rozmawiali dziś w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zaproszeni goście.

Na wykłady dotyczące cukrzycy zaproszono prof. dr hab. Przemysławę Jarosz-Chobot z Oddziału Diabetologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i mgr Karolinę Dłużniak-Gołaską z Zakładu Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie ma jednoznacznie określonej przyczyny wystąpienia cukrzycy. Do programu możemy zaprosić wszystkie dzieci, które są dziećmi albo rodzeństwem osób chorujących na cukrzycę typu 1. Badania pokażą, czy dzieci znajdują się w grupie ryzyka rozwoju tej choroby. Wykrycie obecności przeciwciał w stadium przedobjawowym stwarza możliwość objęcia pacjenta ścisłą opieką diabetologiczną, a także wdrożenia profilaktycznych zmian dietetycznych - mówi dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. UO, kierownik Kliniki Pediatrii USK.

Często oddawanie moczu, uczucie ciągłego pragnienia, utrata masy ciała to jedne z pierwszych objawów, które powinny nas zaniepokoić w związku z podejrzeniem cukrzycy. Pierwsze objawy są często mylone z dolegliwościami nerkowymi. Później dochodzi osłabienie organizmu, senność. Objawy cukrzycy są bardzo często bagatelizowane szczególnie wtedy, kiedy w rodzinie nikt na cukrzycę nie chorował. Według ciągle zbieranych danych, problem jest rozwojowy i ciągle narasta.

Statystyki wskazują, że obecnie w Polsce mamy blisko 20 tysięcy dzieci z cukrzycą typu 1. Na to autoimmunologiczne schorzenie coraz częściej zapadają także małe dzieci poniżej 5. roku życia.


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".