• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4629
  • Dodano: 2019-04-15 / 15:00
  • Komentarzy: 2

Wzięli pieniądze, nie wykonywali prac. Defraudacje na placu budowy opolskiego szpitala

 
 
Wzięli pieniądze, nie wykonywali prac. Defraudacje na placu budowy opolskiego szpitala

(Fot. KWP Opole)

Opolscy policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją wykryli nieprawidłowości w inwestycji na remont szpitala wartej blisko 2 000 000 złotych. Zarzuty niekorzystnego rozporządzania mieniem usłyszeli kierownik budowy, pracownik szpitala oraz inspektor nadzoru budowlanego. Wszyscy podejrzani są o zdefraudowanie ponad 120 000 złotych.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zajmujący się zwalczaniem korupcji podejrzewali, że przy remoncie i modernizacji jednego z opolskich szpitali może dochodzić do nieprawidłowości. Przyjrzeli się więc dokładniej realizacji prowadzonych prac budowlanych. Sprawa dotyczyła niemal rocznej inwestycji zakończonej pod koniec 2018 roku, a opiewającej na 1 800 000 złotych.

Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że w przestępczy proceder mogło być zaangażowanych nawet kilka osób. Policjanci ustalili, że wiele z zaplanowanych prac nie zostało w ogóle wykonanych, choć pieniądze na nie zostały wypłacone. Były to dotacje z ministerstwa oraz z funduszy europejskich. Śledczy z Wydziału do Walki z Korupcją wraz z Prokuraturą Okręgową w Opolu ustalili osoby, które mogły w ten sposób czerpać wymierne korzyści finansowe.

2 kwietnia, wczesnym rankiem, policjanci zwalczający korupcję przeprowadzili serię zatrzymań. Zapukali do mieszkania 57-letniego kierownika budowy, 46-letniego inspektora nadzoru budowlanego oraz 44-letniego pracownika szpitala. Zarówno tam, jak i w miejscach pracy zatrzymanych mężczyzn, została zabezpieczona dokumentacja, laptopy oraz nośniki danych.

Jeszcze tego samego dnia, zatrzymani usłyszeli zarzut niekorzystnego rozporządzania mieniem. Mieli oni wspólnie i w porozumieniu zdefraudować ponad 100 000 złotych. Pracownik szpitala oraz inspektor odpowiedzą dodatkowo za narażenie szpitala na kolejne 22 000 złotych strat.

Za takie przestępstwo grozi do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-04-16 21:49:54 [5.173.79.*] id:1573598  
Król Forum: Napisał postów [417], status [pismak] Reputacja
Nic nowego na budowach, w papierach się pisze że było wykonane, a pieniądze się dzieli między sobą. Sam byłem świadkiem takich sytuacji. Albo drugi sposób; używa się tańszych materiałów a kasuje za droższe i reszta zostaje w kieszeni... Czasem trzeba tylko "przekonać" inspektora żeby podbił papiery...

Nick:
Treść:
2019-04-15 15:44:41 [5.173.32.*] id:1573546  
emsi: Napisał postów [972], status [stały bywalec] Reputacja
Przykład idzie z góry Pis-Po do dziury.

Nick:
Treść: