• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3940
  • Dodano: 2018-03-13 / 07:06
  • Komentarzy: 2

Od kwietnia w Polskę wyruszają dentobusy, które bezpłatnie będą leczyć zęby uczniów

 
 
Od kwietnia w Polskę wyruszają dentobusy, które bezpłatnie będą leczyć zęby uczniów

(Fot. mat. Ministerstwa Zdrowia)

Ministerstwo zdrowia zakupiło 16 "dentobusów", które już w kwietniu będą jeździć po całej Polsce i bezpłatnie leczyć zęby uczniów. NFZ poszukuje stomatologów.

We wszystkich wojewódzkich oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia ogłoszono konkursy na leczenie w mobilnych gabinetach stomatologicznych. Gabinety dentystyczne zaczęły stopniowo znikać ze szkół w 2009 roku, kiedy to NFZ wprowadził wymóg posiadania w gabinecie m.in. aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki, na co placówki oświatowe nie mogły sobie pozwolić.

Dentobusy są w pełni wyposażonymi gabinetami dentystycznymi, na ich pokładzie dostępny jest aparat RTG i narzędzia do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci. Minister zdrowia, Konstanty Radziwił zapowiadał, że walkę z próchnicą u dzieci dentobusy będą prowadzić począwszy od najmniejszych miejscowości, gdzie dostęp do opieki dentystycznej często wiąże się z uciążliwym dojazdem i długim oczekiwaniem.

- Działania będziemy realizować również w najmniejszych szkołach, w których nie ma miejsca i możliwości zorganizowania gabinetu szkolnego - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ministerstwo Zdrowia zakupiło już 16 mobilnych gabinetów lekarskich (dentobusów), z których już od kwietnia będą mogli korzystać uczniowie w całej Polsce. Opolski oddział NFZ 12 marca ogłosił otwarty konkurs dla stomatologów, którzy chcą podjąć się leczenia uzębienia uczniów w mobilnym gabinecie dentystycznym.

Leczenie w dentobusie będzie dla uczniów nieodpłatne. Statystyki dotyczące higieny jamy ustnej wskazują, że średnio co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wyniki są bardziej niepokojące u dzieci 6 letnich, gdzie bez problemów z zębami jest tylko około 15% dzieci.

Dentobusy mają wyruszyć w Polskę już w kwietniu, a gdzie konkretnie pojadą zdecyduje NFZ. W postępowaniu konkursowym w opolskim oddziale, które jako pierwsze ukazało się w dniu 20 lutego 2018 r. nie zgłosił się żaden ze świadczeniodawców, ogłoszono więc kolejne postępowanie konkursowe, które zakończy się 5 kwietnia 2018 roku. Termin składania ofert w nowo ogłoszonym postępowaniu konkursowym to 26 marca 2018 r. Wartość miesięcznego ryczałtu, odnośnie zarobków pracujących w ramach programu dentystów wynosi w naszym województwie 7 230,00 zł. Docelowo umowa ma przewidywać pracę przez 5 dni w tygodniu po ok. 6 godzin dziennie.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-03-13 16:38:24 [178.43.30.*] id:1552748  
łąkiłan69: Napisał postów [32], status [rozkręca się] Reputacja
Trzeba wielkiej wyobraźni, żeby wymyślić Dentobus i cały ten projekt. Nie dziwię się, że nie było chętnych do pracy jak u nas brakuje dentystów. Liczyć, że znajdzie się przynajmniej dwóch "pasjonatów" na dentobus jest śmieszne. Mobilny stomatolog - też mi marzenie. I to jeszcze leczyć tylko na warunkach NFZ - sama przyjemność normalnie.

Nick:
Treść:
2018-03-13 12:33:51 [188.146.44.*] id:1552735  
pavulans: Napisał postów [1997], status [Szycha] Reputacja
W Opolu nie ma dyżurnego dentysty w ramach pogotowia stomatologiczne. Ale znajdzie się dentysta który niczym Dr. Szultz z Django bedzie jeździł od szkoły do szkoły i borował zęby dzieciom? Nie sądzę. Więc pomysł księcia Radziwiłła trafiony jak kulą w płot.

Nick:
Treść: