• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1805
    • Dodano: 2023-11-20 / 14:03
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Korony kompozytowe - kiedy warto się na nie zdecydować?

    Leczenie protetyczne ukierunkowane jest na odzyskanie pełnego, pięknego uśmiechu przez pacjenta, który mógł utracić część zębów lub ma pojedyncze luki do uzupełnienia powstałe w związku z próchnicą czy urazem. Jedną z metod uzupełnienia braków jest zastosowanie koron kompozytowych. Czym się charakteryzują i kiedy warto się na nie zdecydować?

    Czym są korony kompozytowe?


    Korony kompozytowe są wykonywane z wykorzystaniem materiału kompozytowego. Protetyk korzysta także z fabrycznych kształtek, aby nadać im pożądany kształt. Z uwagi na to, że technika wykonania koron kompozytowych jest stosunkowo prosta, jest to też jedna z tańszych metod na odbudowę braków zębowych.


    W pracowniach protetycznych po pobraniu wycisku od pacjenta może być wykonana korona kompozytowa z kompozytu albo akrylu. Ma od 1 do 2 mm grubości.


    Jak wykorzystywane są korony kompozytowe?


    Korony protetyczne stosuje się do odbudowy braków w uzębieniu. Leczenie niestety często bywa czasochłonne i pacjent musi się uzbroić w cierpliwości, aby je doprowadzić do końca. Zdarza się, że ząb przed zastosowaniem odpowiedniej, wybranej, docelowej korony wymaga tymczasowego zabezpieczenia. W tym celu wykorzystuje się m.in. korony kompozytowe.


    Stomatolog może zamocować do naturalnych zębów pacjenta przy użyciu specjalnego kleju lub cementu stomatologicznego korony kompozytowe. Znajdują one zastosowanie zarówno jako uzupełnienie własnych zębów naturalnych, zniszczonych przez ubytki próchnicowe, jak i odbudowa danego zęba na wcześniej wszczepionym implancie.


    Na ogół kompozytowe korony protetyczne używane są w protetyce jako rozwiązania tymczasowe przed wykonaniem docelowej odbudowy dla uzębienia w odcinku przednim. Pacjent nie może pozostać bez zębów, dlatego korony kompozytowe są dobrym rozwiązaniem. Można je także wykonać jako formę odbudowy protetycznej w przypadku zębów bocznych.


    Co ciekawe, jeśli chodzi o korony protetyczne kompozytowe wykorzystane na tylnych czy bocznych zębach, mogą sprawdzać się doskonale przez wiele lat, choć należy liczyć się z tym, że w porównaniu z innymi rozwiązaniami mają mniejszą odporność na urazy.


    Wykonanie koron kompozytowych - na implancie lub naturalnym zębie


    Pod względem technicznym stomatolog protetyk może wykonać rekonstrukcję zęba zarówno na implancie, jak i samym, naturalnym korzeniu. Wariant kompozytowy odbudowy wykonuje się szybko, dlatego z miejsca można zastąpić nim zniszczoną koronę, nadbudowując część zęba dodatkowym materiałem z kompozytu. Korony z masy kompozytowej można założyć dosyć szybko - wystarczą dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym, dlatego czas leczenia jest przy tym ograniczony do niezbędnego minimum.


    Kiedy warto zdecydować się na korony kompozytowe?


    Szybkość realizacji i niska cena to główne zalety koron kompozytowych. Wykonanie zabiegu uzupełnienia braków w uzębieniu z użyciem materiału kompozytowego będzie odpowiednie dla osób, które mają braki w tylnych i bocznych zębach, a przy tym nie mają nawyku zbyt dużego ich zaciskania, zgrzytania nimi czy zaburzeń zwarcia. W przeciwnym wypadku korony kompozytowe najprawdopodobniej okażą się mało wytrzymałe. To ich podstawowa wada, że stosunkowo łatwo mogą ulec zniszczeniu lub starciu. Jednak łatwo też można je naprawić w krótkim czasie.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".