• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 9031
    • Dodano: 2014-10-25 / 21:03
    • Komentarzy: 5

    Budowa Elektrowni Opole pod specjalnym nadzorem.

    Na terenie placu rozbudowy Elektrowni Opole mają obowiązywać najostrzejsze normy bezpieczeństwa.(Fot: materiały prasowe)

    Główny Inspektor Pracy do specjalnego nadzoru nad rozbudową EO oddelegował Waldemara Spólnickiego, który taką funkcję sprawował przy okazji 200 inwestycji przed EURO 2012.

    Celem jaki postawiła sobie Państwowa Inspekcja Pracy jest brak ofiar śmiertelnych i poważniejszych wypadków na terenie budowy bloków 5. i 6. Elektrowni Opole.(Fot: Dżacheć)

    Liczba kontroli trzeźwości na terenie budowy nowych bloków Elektrowni Opole powoli zaczyna obrastać legendą. Wyrywkowo i bardzo często sprawdzani są wszyscy - od szeregowego pracownika po inżynierów kontraktu. - Przełamaliśmy pewną barierę psychologiczną - przekonuje kierownik budowy. A wszystko z troski o bezpieczeństwo pracowników i dla zrealizowania nadrzędnego celu. Rozbudowa EO ma nie przynieść żadnych tragicznych wypadków.

    Wypadki na polskich budowach są niestety częstym i niemal nieodzownym elementem prowadzonych inwestycji. Jak wskazują specjaliści zajmujący się analizą takich przypadków, najczęściej zaczyna się od błahych z pozoru niedopatrzeń. - Statystyka i obserwacje wskazują, że większość poważnych wypadków na budowie poprzedzała seria mniejszych, lekceważonych zdarzeń. Źle zabezpieczony sprzęt, brak kasku, rozlane substancje jako pojedyncze przypadki nie powodują wszczynania alarmu. Ale pokazują, że na takiej budowie zaczyna się źle dziać jeśli chodzi o porządek i przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa - mówi Leszek Zając, zastępca Głównego Inspektora Pracy. - Do tego dochodzi staż pracy. 1/3 poszkodowanych w wypadkach stanowią pracownicy ze stażem w firmie nie dłuższym niż rok. Połowa pozostałych zdarzeń obejmuje pracowników ze stażem nie dłuższym niż 3 lata - dodaje Zając.

    Ogromnym zagrożeniem dla pracowników budowlanych jest też prąd. - Doświadczenia wskazują, że najwięcej wypadków z udziałem naszych urządzeń powodują pracownicy wykonujący inwestycje znajdujące się w ich bezpośrednim położeniu. Dlatego na plac budowy nowych bloków Elektrowni Opole trafią broszury zawierające kilka instrukcji. Radzimy w nich: Patrz gdzie kopiesz! Patrz w górę! Patrz czym pracujesz! - wylicza Roman Guła, szef opolskiego oddziału firmy Tauron. - Trzeba pamiętać, że w Opolu i okolicy znaczna część naszej sieci jest skablowana pod ziemią. Z kolei pracując podnośnikami czy koparkami operatorzy czasem zapominają, że nad nimi może znajdować się linia energetyczna - podkreśla Guła.

    Wrogiem ładu i bezpieczeństwa na budowach jest też alkohol. I to chyba obszar, w którym póki co prewencja na terenie rozbudowy Elektrowni Opole jest najmocniej odczuwalna. - Alkomaty są obecne na placu budowy bardzo często. Kontrole są prowadzone intensywnie, wyrywkowo i dotyczą każdego szczebla pracowników. Przełamaliśmy pewną barierę psychologiczną bo nie każdy inżynier chętnie chciał dmuchnąć w balonik. Obowiązuje poziom zero tolerancji a więc każdy, choćby najmniejszy poziom alkoholu uznawany jest za niedopuszczalny - opowiada Zbigniew Weigner, kierownik budowy na której powstają bloki 5. i 6. - Co ciekawe, zdarzają się przypadki osób, które przyłapywane są pod wpływem alkoholu podczas pierwszego dnia na budowie, kiedy przechodzą szkolenie wstępne. W takich sytuacjach są natychmiast dyskwalifikowani - zaznacza Weigner. Warto też podkreślić, że pracownicy mogą z własnej woli poprosić o badanie alkomatem, przed wejściem na teren budowy. Jeśli pomiar okaże się pozytywny to są odsyłani do domu ale nie ponoszą najcięższych konsekwencji zawodowych.

    Nad rozbudową Elektrowni Opole czuwać będzie szereg kontrolerów a nawet specjalny koordynator przestrzegania przepisów BHP z ramienia lokalnej inspekcji pracy. Do pomocy centralne władze PIP oddelegowały na Opolszczyznę także Waldemara Spólnickiego, na co dzień pracującego na Mazowszu, który był głównym koordynatorem PIP dla inwestycji przed EURO 2012. - To było około 200 inwestycji na terenie całego kraju przy okazji których wprowadzone zostały działania prewencyjne zakrojone na szeroką skalę. Była prewencja i były efekty bo możemy mówić tylko o 4 śmiertelnych wypadkach - opowiada Spólnicki. - Te doświadczenia chcemy wykorzystać przy rozbudowie Elektrowni Opole. Celem nadrzędnym jest zero wypadków i zero ofiar. Zaangażowanie po naszej stronie musi być ogromne, bo mówimy o inwestycji gdzie momentami pracować będzie jednocześnie około 1600 osób - zaznacza Spólnicki.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2014-10-27 08:52:18 [83.5.240.*] id:1275019  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18096], status [VIP] Reputacja
    O! elektrownia nieźle Ciągnie, nie tylko kasę od odbiorców energii :D

    Nick:
    Treść:
    2014-10-26 15:15:40 [77.254.107.*] id:1274770  
    kanclerz: Napisał postów [4906], status [VIP] Reputacja
    No to po szklanie i na rusztowanie,jak to kiedyś się mawiało.

    Nick:
    Treść:
    2014-10-26 10:42:52 [89.78.156.*] id:1274606  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5736], status [VIP] Reputacja
    I bardzo dobrze..a najbardziej chleja na budowach właśnie ci starzy pracownicy,których brygadzista czy kierownik nawet nie śmie pytać o trzeźwość bo są dobrymi fachowcami

    Nick:
    Treść:
    2014-10-26 10:35:14 [37.30.73.*] id:1274604  
    M1974P: Napisał postów [13942], status [VIP] Reputacja
    trzeźwość - odpowiednio zabezpieczony sprzęt i odpowiednie ubranie - swoją drogą wypadki na budowach były i nie ma reguły na to - tu chodzi o kasę im więcej uchybień znajdą tym więcej skroją - duża budowa większe prawdopodobieństwo zarobku dla tych gówno wartych inspektorów .

    Nick:
    Treść:
    2014-10-26 10:30:02 [83.5.134.*] id:1274602  
    Juljan: Napisał postów [15744], status [VIP] Reputacja
    Na zdjęciu gdzie mają jakąś naradę, wyglądają na trzeźwych :)

    Nick:
    Treść: