• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 7413
  • Dodano: 2024-03-01 / 16:37
  • Komentarzy: 0

  Zmiana organizacji ruchu przy rozbudowie kolejnego odcinka DK45

  Od 5 marca na dwóch kilkusetmetrowych fragmentach drogi krajowej nr 45 pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Zmiany te związane są z trwającą rozbudową na odcinku o długości 6,6 km.

  Tymczasowa organizacja ruchu

  We wtorek, 5 marca, zaplanowano wprowadzenie ruchu wahadłowego na wysokości Krapkowic, natomiast od środy, 6 marca, ruch wahadłowy zostanie wprowadzony w miejscowości Gwoździce. Na obydwu odcinkach ruch wahadłowy w ciągu dnia będzie kierowany ręcznie przez uprawnionych pracowników. Sukcesywnie, w miarę postępu prac wykonawca będzie wprowadzał kolejne zmiany w organizacji ruchu na tym odcinku.

  Przypomnijmy, że w Krapkowicach na wysokości linii kolejowej, kierowcy korzystają z objazdu w formie bypassu. Ma to związek z budową nowego wiaduktu, prace potrwają do końca roku.

  Komfort jazdy i poprawa bezpieczeństwa


  Zakres prac przewiduje rozbudowę i wzmocnienie konstrukcji istniejącego odcinka na całej długości wraz z zastosowaniem przekroju 2+1 i podniesieniem nośności drogi do 11,5 t/oś. Ponadto przebudowa wiaduktu nad linią kolejową PKP, rozbudowa dwóch skrzyżowań - z ul. Boczną oraz łącznikiem do drogi wojewódzkiej DW415. W ramach zadania wykonawca zbuduje lub przebuduje chodniki, kanały technologiczne, wykona również elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oznakowanie pionowe i poziome wraz z niezbędnymi urządzeniami BRD. Na wysokości Gwoździc zaplanowano budowę ekranów akustycznych.

  Rozbudowa kolejnych odcinków DK45

  Inwestycja stanowi kontynuację rozbudowy DK45. Na sąsiednim dwukilometrowym odcinku Rogów Opolski - węzeł Opole Południe zakończono roboty budowlane w ubiegłym roku. Kierowcy korzystają z oddanej obwodnicy Praszki, Gorzowa Śląskiego i Kowali (12,8 km), odcinka od końca obwodnicy Praszki do granicy woj. opolskiego/łódzkiego (6,7 km). Rozpoczęła się także rozbudowa 12-kilumentrowego odcinka Jełowa - Bierdzany.

  W przygotowaniu do realizacji są kolejne odcinki DK45 od Opola do obwodnicy Praszki: Opole - Zawada, Zawada - Jełowa, Bierdzany - Kuniów, Ligota Górna - Gorzów Śląski (do początku obwodnicy Praszki).

  Prace na trasie Krapkowice - Rogów Opolski zaplanowano na lata 2023-2025. Zadanie realizuje firma Mota-Engil z umową na kwotę 72 939 978,61 zł, a zadanie jest finansowane z budżetu państwa.



  Zdjęcie (1/7)

  (Fot. GDDGia)

  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".