• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 570
    • Dodano: 2025-07-16 / 09:29
    • Komentarzy: 1

    USK: Nowoczesny implant ślimakowy wszczepiony po raz pierwszy dorosłemu pacjentowi

    Fot. USK

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako pierwszy w kraju wszczepił nowej generacji implant ślimakowy dorosłemu pacjentowi. Zabieg przeprowadzono u 74-letniej kobiety z obustronną głuchotą.

    Zespół Oddziału Otorynolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, kierowany przez prof. Krzysztofa Morawskiego, przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantu ślimakowego Cochlear Nucleus Nexa osobie dorosłej. Pacjentką była 74-letnia kobieta, u której aparaty słuchowe przestały być skuteczne.

    - Nowej generacji implant ślimakowy Cochlear Nucleus Nexa wszczepiliśmy u pacjentki w wieku 74 lat z obustronną głuchotą, u której egzamin przestały już zdawać aparaty słuchowe. Procedura trwała około godziny. Polegała na implantacji części wszczepialnej implantu i wstępnej ocenie działania urządzenia przez inżyniera słuchu - poinformował prof. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału Otorynolaryngologii USK i Kliniki Otorynolaryngologii Uniwersytetu Opolskiego.

    Nowy system implantacyjny składa się z zaawansowanego procesora dźwięku, który automatycznie dopasowuje się do warunków otoczenia. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia mowy w hałaśliwym środowisku. Implant wyposażony jest w szybki procesor, rozbudowaną pamięć i funkcję monitorowania parametrów, a użytkownik może samodzielnie dostosować ustawienia przy użyciu aplikacji mobilnej.

    - Przeprowadzając takie pionierskie operacje potwierdzamy swoją pozycję jako ośrodek, który nie tylko wdraża innowacje, ale także przeciera szlaki dla nowych standardów leczenia słuchu w Polsce - skomentował Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

    Zabieg wykonano w ramach finansowanego przez NFZ programu wszczepów implantów ślimakowych, uruchomionego w lutym 2022 roku po objęciu kierownictwa oddziału przez prof. Morawskiego. Do tej pory w USK w Opolu przeprowadzono 130 takich operacji - 86 u dzieci i 44 u dorosłych. Szpital zapewnia tym samym dostęp do specjalistycznego leczenia na miejscu, bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków w kraju.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-07-16 12:11:48 [172.19.0.*] id:1683282  
    neon: Napisał postów [2833], status [Szycha] Reputacja
    Nic tylko pochwalić należy USK i personel.Aczkolwiek cisza o dostępności takiego leczenia.

    Nick:
    Treść: