• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 4094
    • Dodano: 2025-07-03 / 19:37
    • Komentarzy: 1

    Nowe życie dawnej cementowni - zamiast Dom Expo - Silesia Centrum

    Historia, która trwa od ponad stu lat, wchodzi w nowy rozdział. W przemysłowej części Opola, przy ul. Kępskiej 8, w miejscu, gdzie kiedyś działała cementownia Silesia, a później funkcjonowały magazyny zbożowe i DomExpo, powstaje nowoczesne centrum kultury i dziedzictwa - Silesia - Centrum Dziedzictwa i Sztuki.

    To ambitny projekt, który łączy potencjał instytucji kultury i nauki. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Opolskiego oraz współpracy Muzeum Śląska Opolskiego i Uniwersytetu Opolskiego udało się nie tylko zabezpieczyć obiekt przed degradacją, ale przede wszystkim nadać mu nowe, wielowymiarowe funkcje. Obiekt został zakupiony za 5 mln zł - 3/5 udziałów przypadło muzeum, 2/5 uczelni. Sfinansowano je m.in. z dotacji samorządu województwa.

    Nowa nazwa - Silesia - nie jest przypadkowa. Nawiązuje do dawnej cementowni, będącej ważnym elementem przemysłowego dziedzictwa miasta. Jak podkreślają przedstawiciele muzeum i uczelni, to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w pamięć i tożsamość regionu.

    - Chcemy, by to miejsce przestało być anonimową halą na peryferiach Opola. Ma stać się przestrzenią tętniącą życiem, otwartą dla wszystkich, łączącą funkcje magazynowe, edukacyjne, artystyczne i społeczne - mówi Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego.

    Obiekt ma ponad 20 000 m² powierzchni użytkowej, trzy kondygnacje, nowoczesną salę eventową z pełnym zapleczem multimedialnym i gastronomicznym, przestrzenie konferencyjne i edukacyjne, a także rozległy parking na 341 miejsc. To właśnie tu muzeum zyska nowoczesne magazyny studyjne, które pozwolą zakończyć wieloletnie korzystanie z przestarzałych lokalizacji przy ul. Gminnej i Oleskiej. Co ważne, przestrzeń ta umożliwi także cyfryzację zbiorów i ich udostępnianie w formule magazynów otwartych dla publiczności.

    Uniwersytet Opolski przeniesie tu część swojego księgozbioru oraz aktywności Wydziału Sztuki. - To szansa na realne połączenie nauki i kultury, stworzenie miejsca dla młodych artystów, studentów, ale też otwartego na mieszkańców i gości spoza regionu - podkreśla prof. Jacek Lipok, rektor uczelni.

    Zgodnie z planami, Silesia ma stać się regionalnym centrum wydarzeń - od wystaw, przez koncerty i pokazy filmowe, po konferencje, festiwale, targi i spotkania naukowe. Obiekt ma ogromny potencjał do organizacji wydarzeń na skalę krajową i międzynarodową.

    - Marzy mi się miejsce otwarte, dostępne, żywe. Miejsce, które łączy historię z nowoczesnością, ludzi z różnych środowisk, sztukę z edukacją. Tym właśnie ma być Silesia - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego.

    Adaptacja obiektu potrwa do końca 2026 roku. W pierwszym etapie skupiono się na dostosowaniu przestrzeni magazynowych do standardów muzealnych. Następnie zagospodarowane zostaną parterowe przestrzenie wystawiennicze, edukacyjne oraz pomieszczenia wspólne. Jednym z kluczowych punktów będzie wystawa stała poświęcona przemysłowemu dziedzictwu Opola i regionu, przygotowana z myślą o mieszkańcach i turystach.

    - To inwestycja, która chroni dziedzictwo poprzemysłowe, ale także nadaje mu nowy sens. Takie projekty wpisują się w europejskie trendy rewitalizacji i są przyszłością kultury - dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

    Zdjęcie (2/9)

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-07-04 07:41:42 [172.19.0.*] id:1682984  
    siwy72: Napisał postów [119], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    I komu to potrzebne?

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia