- Nanotechnologia pozwala nam manipulować materią na poziomie atomowym i molekularnym, co otwiera drogę do tworzenia materiałów o właściwościach, których nie znajdziemy w naturze - wyjaśnia prof. Anna Hnydiuk-Stefan, kierująca nowym laboratorium. - W naszym zespole skupiamy się na wytwarzaniu i analizie nanomateriałów, które mają ogromny potencjał w takich dziedzinach jak energetyka, ochrona środowiska czy nowoczesne technologie materiałowe.
Laboratorium wyposażone zostało w światowej klasy aparaturę badawczą. Wśród niej znajduje się m.in. spektrometr do precyzyjnej analizy struktury chemicznej, analizator DLS (Dynamic Light Scattering) do badania wielkości cząstek w zawiesinach i emulsjach, a także analizator powierzchni i porowatości materiałów, niezbędny przy projektowaniu katalizatorów, sorbentów i komponentów do magazynowania energii.
Nowa jednostka badawcza ma pełnić nie tylko funkcję centrum naukowego, ale również dydaktycznego. W przyszłości będą tam kształcić się studenci, zdobywając praktyczne umiejętności z zakresu zaawansowanych technologii materiałowych.
- Chcemy, by to laboratorium było otwarte na współpracę - zarówno z innymi uczelniami, jak i z przemysłem. Nowoczesna infrastruktura umożliwia nam realizację ambitnych projektów badawczo-rozwojowych, a jednocześnie podnosi poziom kształcenia przyszłych inżynierów i naukowców - dodaje prof. Hnydiuk-Stefan.
Utworzenie laboratorium było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości".
ombre: Napisał postów [20602], status [VIP]
Będzie nowy Walter White.