• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 2902
    • Dodano: 2025-04-29 / 08:06
    • Komentarzy: 2

    Masowe groby żołnierzy niemieckich w Ludmierzycach. Trwa identyfikacja szczątków sprzed 80 lat

    W dniach 24-25 kwietnia 2025 roku na cmentarzu parafialnym w Ludmierzycach (gm. Kietrz, woj. opolskie) prowadzono prace ekshumacyjne, które odsłoniły dramatyczne ślady końca II wojny światowej. Fundacja Pomost poinformowała o odkryciu trzech masowych grobów, w których spoczywało łącznie 17 żołnierzy niemieckich poległych w lutym i marcu 1945 roku.

    Do tej pory udało się ekshumować dwie mogiły, w których znajdowały się szczątki dziesięciu osób. W piątek prace archeologiczne będą kontynuowane - specjaliści spodziewają się odnalezienia kolejnych siedmiu ciał w dwóch pozostałych grobach. Mogiły zostały odkryte w jednej linii, tuż przy ogrodzeniu cmentarza, w sąsiedztwie grobów dziecięcych. Jak podkreślają archeolodzy, miejsce to było przez dekady praktycznie niezauważane - jedyny ślad to skromny nagrobek z napisem "Grób Nieznanego Żołnierza".

    Przy szczątkach odnaleziono nieśmiertelniki, w tym jeden należący do marynarza Kriegsmarine. Znalezisko to jest wyjątkowe, ponieważ aluminiowe nieśmiertelniki marynarzy były dodatkowo zabezpieczone powłoką nierdzewną, umożliwiającą przetrwanie w słonej wodzie. Jak zauważają eksperci, obecność członka Kriegsmarine w tym rejonie mogła być przypadkowa - pod koniec wojny wielu marynarzy trafiło na front lądowy. Możliwe też, że był to marynarz rzeczny, służący na Odrze.

    Proces identyfikacji szczątków prowadzi strona niemiecka - Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi z Kassel. Organizacja ta przekaże rodzinom informacje o odnalezionych bliskich, którzy przez dziesięciolecia byli uznawani za zaginionych.

    Szczątki żołnierzy zostaną przeniesione i powtórnie pochowane na niemieckim cmentarzu wojskowym w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem. Dla rodzin poległych, to często pierwsza informacja o losach ich przodków od zakończenia wojny.

    Ekshumacje w Ludmierzycach to kolejny przykład, jak ważne są badania archeologiczne i pamięć historyczna - nawet po 80 latach wojna potrafi wciąż mówić swoim milczącym głosem spod ziemi.

    Zdjęcie (1/16)

    (Fot. Pracownia badań historycznych i archeologicznych POMOST)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-04-29 10:30:35 [192.168.32.*] id:1681209  
    neon: Napisał postów [2793], status [Szycha] Reputacja
    Ktoś o nich kiedyś powiedział - Walczyli w sprawie którą świat nie zrozumiał.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2025-04-29 13:23:02 [192.168.32.*] id:1681213  
    pinoczet: Napisał postów [408], status [pismak] Reputacja
    WALCZYLI Z IDEE LUDZI KTÓRZY DZIŚ NIE ŻYJĄ A ONE SAME NIE MAJA WARTOŚCI
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia