• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1035
    • Dodano: 2025-04-28 / 13:00
    • Komentarzy: 0

    Jest data konklawe. Kardynałowie zdecydują o przyszłości Kościoła

    (Fot. Pixabay)

    Według agencji Reuter 7 maja 2025 roku, w Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe, podczas którego 135 kardynałów-elektorów wybierze nowego papieża po śmierci Franciszka.

    Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35, w wieku 88 lat. Oficjalną przyczyną śmierci, podaną przez Stolicę Apostolską, był udar mózgu, nieodwracalna zapaść kardiologiczna oraz śpiączka. Jeszcze dzień wcześniej papież udzielił wiernym tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Pogrzeb Ojca Świętego odbył się 26 kwietnia w Watykanie, a jego ciało spoczęło w Bazylice Matki Bożej Większej, zgodnie z pozostawioną przez niego wolą.

    Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych Watykan rozpoczął przygotowania do konklawe. Zgodnie z przepisami Konstytucji Apostolskiej "Universi Dominici Gregis", procedura musi rozpocząć się między 15. a 20. dniem po śmierci papieża. Kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia, zamieszkają w Domu Świętej Marty i zostaną całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego na czas wyborów.

    Zamknięcie drzwi Kaplicy Sykstyńskiej, określane jako cum clavis, symbolicznie rozpocznie konklawe. Od tego momentu elektorzy będą przebywać pod ścisłą kontrolą, bez możliwości kontaktu telefonicznego czy elektronicznego z osobami z zewnątrz. Wszelkie drogi przemieszczania się między Domem Świętej Marty a Kaplicą Sykstyńską będą zabezpieczone, a wszystkie pomieszczenia zostały sprawdzone pod kątem obecności urządzeń nagrywających.

    Głosowania będą odbywały się dwa razy dziennie, a ich wyniki będą sygnalizowane dymem unoszącym się z komina Kaplicy Sykstyńskiej: czarnym w przypadku braku wyboru i białym, gdy zostanie wybrany nowy papież. Wierni oczekujący na Placu Świętego Piotra z niecierpliwością wypatrują białego dymu, który zakończy okres sede vacante.

    Trwające przed konklawe kongregacje generalne, nazywane prekonklawe, pozwalają kardynałom przedstawić swoje postulaty, priorytety oraz wizje dotyczące przyszłości Kościoła. Obrady odbywają się w tajemnicy, a ich celem jest lepsze poznanie kandydatów oraz zarysowanie profilu nowego papieża.

    W historii wyborów papieskich zdarzały się decyzje całkowicie zaskakujące dla świata, jak wybór Karola Wojtyły w 1978 roku czy Jorge Bergoglio w 2013 roku. Tym razem również nie wskazuje się jednoznacznego faworyta, a atmosfera wokół konklawe pozostaje nieprzewidywalna. Agencje Reutera i AP, stacja CNN, portal Politico, Newsweek czy Sky News najczęściej wymieniają dwa nazwiska. To Pietro Parolin z Włoch i Péter Erdő z Węgier.

    Nowy papież, którego wybór zostanie ogłoszony słowami "Habemus Papam", stanie przed zadaniem prowadzenia Kościoła w dynamicznie zmieniającym się świecie oraz odpowiedzi na rosnące wyzwania religijne i społeczne.

    źródło:TVN24.pl
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia