• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 228
    • Dodano: 2025-04-21 / 10:39
    • Komentarzy: 0

    Wielkanoc w Europie. Od procesji i wybuchów po kryminały i czarownice

    (Fot. Pixabay)

    Choć w Polsce Wielkanoc kojarzy się głównie z koszyczkami, pisankami i śmigusem-dyngusem, w innych krajach Europy świąteczne tradycje bywają zaskakujące. Od pełnych nabożeństwa procesji w Hiszpanii po czytanie kryminałów w Norwegii - sposoby przeżywania Wielkanocy są różnorodne i barwne.

    Hiszpania: Semana Santa i Taniec Śmierci
    W Hiszpanii Wielkanoc, znana jako Semana Santa, obchodzona jest z ogromnym rozmachem. Przez miasta i miasteczka przechodzą procesje, w których uczestnicy - "nazarenos" - ubrani w charakterystyczne szaty i kaptury przedstawiają sceny z Męki Pańskiej. W Katalonii, w miasteczku Verges, odbywa się "Danza de la Muerte", czyli taniec śmierci - symboliczne przypomnienie o przemijaniu.

    Norwegia: kryminały na święta
    W Norwegii Wielkanoc przybiera mniej religijny charakter - dużą popularnością cieszy się "Påskekrim", czyli zwyczaj czytania kryminałów. Narodził się w latach 20. XX wieku, gdy kampania reklamowa nowej książki została błędnie uznana za prawdziwą wiadomość prasową. Od tego czasu thrillery stały się świątecznym bestsellerem.

    Grecja: rozbijanie garnków
    W Grecji Wielkanoc to najważniejsze święto liturgiczne. Jednym z widowiskowych zwyczajów jest "potupa" - rytuał rozbijania naczyń ceramicznych, symbolizujący odrzucenie tego, co stare, i otwarcie się na nowe życie.

    Włochy: wybuchowy wóz
    We Florencji odbywa się tradycja "Scoppio del Carro" - historyczny wóz wypełniony fajerwerkami ciągnięty przez białe woły dociera na plac przed katedrą Santa Maria del Fiore. Tam zostaje podpalony, a eksplozja fajerwerków ma zapewnić mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku.

    Szwecja: wielkanocne czarownice
    Szwedzkie dzieci przebierają się w Wielki Czwartek za "påskkärringar" - wielkanocne czarownice. Z kolorowymi chustami i domalowanymi piegami odwiedzają sąsiadów, rozdając rysunki i zbierając słodycze. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych wierzeń o czarownicach udających się na sabat.

    Francja: milknące dzwony
    We Francji w Wielki Piątek dzwony "opuszczają" wieże i symbolicznie odlatują do Rzymu po błogosławieństwo papieskie. Wrócą dopiero w Niedzielę Wielkanocną, przynosząc ze sobą radość i czekoladowe jajka, które dzieci znajdują w ogrodach.

    Węgry: polewanie wodą
    Na Węgrzech wciąż kultywuje się "locsolkodás" - zwyczaj polewania kobiet wodą przez mężczyzn, w zamian za pisanki lub drobne podarunki. Ten rytuał, podobny do polskiego śmigusa-dyngusa, ma symbolizować oczyszczenie i zdrowie.

    Europejskie obchody Wielkanocy są świadectwem bogactwa kulturowego i różnorodnych form wyrażania tej samej idei - radości z odrodzenia i nowego początku. To święto, które choć wspólne, nigdzie nie wygląda tak samo.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".