Wszystko rozpocznie się 26 kwietnia o godzinie 12:00 przed Zamkiem Górnym, gdzie odbędzie się Jarmark Historyczny. W ramach tego wydarzenia mieszkańcy i turyści będą mogli zakupić unikalne rękodzieło oraz zwiedzić Zamek Górny podczas "Dnia Otwartego". W tym samym czasie, przed kościołem "Na Górce", o godzinie 15:00, odbędzie się inscenizacja teatralna, która przeniesie nas w czasy Bolesława Chrobrego i jego wspomnień o Świętym Wojciechu.
- Król hojnie nagrodzi każdego, kto przybędzie w historycznym stroju i dołączy do jego drużyny. Po spektaklu odbędzie się barwna parada ku czci Świętego Wojciecha, która przejdzie przez centrum Opola i dotrze do obozowiska przed Zamkiem Górnym - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji miasta Opole.
Od godziny 16:00 przed Zamkiem Górnym na gości czekać będą liczne atrakcje. Wśród nich znajdą się spektakle kukiełkowe, występy tancerzy, kuglarzy oraz potyczki wojów. Niezwykle popularne będą pokazy jeździeckie, a także strefa namiotów historycznych, gdzie można poczuć klimat średniowiecznego obozowiska Bolesława Chrobrego. Nowością będzie pokaz woltyżerki w suchej fosie, czyli akrobacji na koniach. Tradycyjnie nie zabraknie również średniowiecznego poczęstunku dla przybyłych gości.
Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, podkreśla, że wydarzenie ma na celu nie tylko upamiętnienie historii, ale także stworzenie niezapomnianej atmosfery w sercu Opola.
- Święto Wojciechowe to doskonała okazja, by poczuć ducha średniowiecza, podziwiać umiejętności wojów i cieszyć się wyjątkową oprawą kulturalną - mówi.
Zwieńczeniem dnia będzie spektakularne zakończenie Święta Wojciechowego. Na zakończenie odbędą się koncerty zespołów Lubov oraz Furda, które wystąpią z ogniową oprawą, a wieczór uświetni widowiskowy pokaz tancerzy ognia. Na koniec zostanie zaprezentowana projekcja multimedialna, która opowie legendę o Wojciechu i jego spotkaniu z królem Bolesławem Chrobrym.
Święto Wojciechowe to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz opolskich imprez. W tym roku, dzięki obchodom 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, zyska ono jeszcze większą rangę i stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej niezwykłej podróży w czasie, pełnej muzyki, tańca, ognia i historii.
Organizatorami Święta Wojciechowego są Miasto Opole, Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.