- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1521
- Dodano: 2025-02-10 / 16:00
- Komentarzy: 1
Deportacje Polaków na Wschód. Pierwsza z czterech miała miejsce 10 lutego 1940 roku
(Fot. Instytut Pamięci Narodowej)
Okres sowieckiej okupacji ziem wschodnich Polski po 17 września 1939 roku to jedna z najciemniejszych kart historii naszego kraju. Władze Związku Sowieckiego brutalnie dążyły do wynarodowienia Polaków, posługując się terrorem, sowietyzacją edukacji i przymusową paszportyzacją. Kluczowym elementem tej polityki były masowe deportacje, które miały na celu zniszczenie polskiej tożsamości narodowej.
Deportacje obywateli polskich do najodleglejszych zakątków Związku Sowieckiego odbywały się w czterech falach na przestrzeni lat 1940-1941:
- Pierwsza deportacja (9-10 lutego 1940 roku): W nocy z 9 na 10 lutego wywieziono około 140 tysięcy osób - osadników wojskowych, cywilnych oraz pracowników służb leśnych i ich rodziny. Trafili oni głównie do obwodów archangielskiego i swierdłowskiego, a także do Komijskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.
- Druga deportacja (13 kwietnia 1940 roku): Objęła około 61 tysięcy ludzi, w tym urzędników, policjantów, nauczycieli i przedstawicieli ziemiaństwa. Wiele rodzin oficerów Wojska Polskiego, rozstrzelanych w Katyniu, zostało wtedy zesłanych do Kazachstanu.
- Trzecia deportacja (29 czerwca 1940 roku): Dotyczyła głównie uciekinierów spod niemieckiej okupacji, z czego większość stanowili Żydzi. Liczba deportowanych wyniosła około 80 tysięcy, a zesłańcy trafili na Syberię i do regionów Ałtaju.
- Czwarta deportacja (20 czerwca 1941 roku): W przeddzień wojny niemiecko-sowieckiej wywieziono około 90 tysięcy osób, w tym rodziny wcześniej deportowanych.
Celem sowieckich władz było zniszczenie polskiej inteligencji, której obecność stanowiła przeszkodę w pełnej sowietyzacji zagarniętych ziem. W ramach represji, oprócz deportacji, dochodziło także do masowych mordów, takich jak zbrodnia katyńska.
Warunki panujące w miejscach zesłania były skrajnie trudne. Deportowani Polacy zmuszani byli do ciężkiej pracy w nieludzkich warunkach, co dla wielu oznaczało śmierć z wycieńczenia i chorób. Wiele rodzin nigdy nie wróciło do ojczyzny.
Dziś pamięć o ofiarach sowieckiego terroru pozostaje nie tylko świadectwem tragicznych losów Polaków, ale również ostrzeżeniem przed konsekwencjami totalitarnego reżimu. Wspomnienia tych wydarzeń wciąż żyją w świadomości potomków zesłańców, którzy dbają o zachowanie prawdy historycznej.
Źródło: przystanekhistoria.pl
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
plde: Napisała postów [240], status [starszy wyjadacz]
Od 1945 do 1989 ciag dalszy sowietyzacji ,ale juz dobrowolnie k.mac