• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1377
    • Dodano: 2024-11-01 / 11:48
    • Komentarzy: 0

    Znani Polacy, których nie ma już wśród nas

    (Fot. Pixabay)

    1 listopada wspominamy znanych Polaków, którzy odeszli od nas w 2023 i 2024 roku. Wśród nich m.in. uwielbiana przez cały kraj Halinka ze Świata Według Kiepskich, czyli Marzena Kipiel-Sztuka czy Jerzy Stuhr, który poza grą aktorską rozkochał w sobie Polaków chociażby rolą dubbingową Osła w Shreku. Zobacz listę wszystkich znanych Polaków, jakich pożegnaliśmy w ostatnim czasie.

    Hanna Gucwińska (1932-2023)

    Hanna Gucwińska zmarła 12 listopada 2023 roku w wieku 91 lat. Była zootechniczką znaną z kultowego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła z mężem Antonim Gucwińskim, długoletnim dyrektorem wrocławskiego zoo. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 rokiem była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.

    Maciej Damięcki (1944-2023)

    Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Maciej Damięcki był członkiem wielopokoleniowej rodziny aktorskiej - synem aktorów Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego, młodszym bratem Damiana Damięckiego, ojcem Mateusza Damięckiego i Matyldy Damięckiej, stryjem Grzegorza Damięckiego. Był również mężem córki aktora Adolfa Dymszy, aktorki Anity Dymszówny, z którą wziął rozwód.

    Paweł Huelle (1957-2023)

    Prozaik, dramaturg, felietonista i wykładowca. Paweł Huelle zmarł 27 listopada 2023 roku w wieku 66 lat. Większość swej twórczości poświęcił rodzinnemu miastu - Gdańskowi. Napisał między innymi książki "Castorp", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala", "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania" czy "Weiser Dawidek". Największą popularność przyniosła mu ta ostatnia powieść, została przełożona na wiele języków.


    Elżbieta Sommer (1936-2023)

    Elżbieta Sommer odeszła 7 grudnia 2023 roku. Miała 87 lat. Jako prezenterka przez kilkadziesiąt lat przedstawiała prognozę pogody w Telewizji Polskiej, z którą związana była w latach 1957-2004. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Chmurkę". Jej pseudonim został uwieczniony w tekście przeboju "Stan pogody", w którym Anna Jurksztowicz śpiewa: "Może tak już dziś do Chmurki wysłać list".

    Ewa Wanat (1962-2023)

    Ewa Wanat, ceniona dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz autorka książek, zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 61 lat. Karierę w mediach rozpoczęła od współpracy z Radiem S Poznań. W późniejszym czasie była też związana z "Gazetą Wyborczą", poznańskim oddziałem TVP i Radiem Plus. W latach 2003-2012 była redaktorką naczelną radia TOK FM, a następnie od 2013 do 2015 roku radia RDC.

    Zofia Merle (1938-2023)

    Zofia Merle zmarła 13 grudnia 2023 rokuw wieku 85 lat. Była aktorką związaną między innymi z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Komedia i Teatrem "Scena Prezentacje". Popularność przyniosły jej drugoplanowe role komediowe w produkcjach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy"). Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała też w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" i w "Klanie".

    Ks. Wiesław Niewęgłowski (1941-2023)

    Ksiądz Wiesław Niewęgłowski, znany kapłan, autor książek i wykładowca uniwersytecki, zmarł 14 grudnia 2023 roku. W pamięci zapisał się przede wszystkim za sprawą wieloletniej posługi i działalności na rzecz środowisk twórczych. To z jego inicjatywy powstały Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Wykładał m.in. na Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Papieskim Wydziale Teologii w Warszawie. Pełnił też funkcję szefa programów katolickich w TVP/TVP Info.

    Katarzyna Gonera (1960-2023)

    Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Katarzyna Gonera zmarła 15 grudnia 2023 roku w wieku 63 lat. Była sędzią przez 36 lat, na stanowisko sędziego SN została powołana w 2000 roku. Orzekała w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jak przypominał Sąd Najwyższy w komunikacie, w stan spoczynku przeszła na początku listopada ubiegłego roku.


    Izabella Cywińska (1935-2023)

    Izabella Cywińska zmarła 23 grudnia 2023 roku w wieku 88 lat. Była pierwszą minister kultury w wolnej Polsce oraz reżyserką teatralną i filmową. Pełniła funkcję dyrektorki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Ateneum w Warszawie. Wyreżyserowała między innymi serial "Boża podszewka" oraz była autorką książki wspomnieniowej "Dziewczyna z Kamienia".
    Prof. Wojciech Łączkowski (1933-2023)
    30 grudnia 2023 roku, w wieku 90 lat, zmarł profesor Wojciech Łączkowski, prawnik, profesor nauk prawnych, adwokat, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

    Iwona Śledzińska-Katarasińska (1941-2024)

    Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła 1 stycznia po walce z ciężką chorobą, dwa dni przed swoimi 83. urodzinami. Była osobą najdłużej zasiadającą nieprzerwanie w Sejmie - od pierwszej do dziewiątej kadencji. Związana z Platformą Obywatelską, startowała także w wyborach z 2023 roku, jednak nie zdobyła mandatu. Od lat 80. działała w opozycji, była internowana w stanie wojennym.

    Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (1951-2024)
    1 stycznia 2024 roku, po długiej walce z chorobą, zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, polska lekarka, profesor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych zaangażowana w popularyzację wiedzy o zdrowym żywieniu. Szerszej publiczności profesor znana była za sprawą występów w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych, m.in. w "Wiem, co jem" w TVN Style, gdzie nazywano ją Profesor Zdrówko.

    Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956-2024)

    Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 67 lat po walce z nowotworem. - To był człowiek, który przez całe lata dostawał cięgi za to, że sprzeciwiał się niesprawiedliwości i piętnował przejawy zła, także w instytucji, do której sam należał i którą sam reprezentował - wspominał duchownego Maciej Gutowski, autor cyklu reportaży "Bielmo".

    Janusz Majewski (1931-2024)

    Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 r. Reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca akademicki miał 92 lata. W ciągu ponad 60-letniej kariery zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Mała matura 1947" oraz "Czarny mercedes" czy serial "Królowa Bona". Jego ostatnia produkcja, obraz "Jazz Outsider", miała premierę w 2022 roku. Prywatnie Majewski był mężem wybitnej fotografki Zofii Nasierowskiej.

    Ewa Podleś (1952-2024)

    Po ciężkiej chorobie, 19 stycznia 2024 roku, zmarła Ewa Podleś. W trakcie kilkudziesięcioletniej kariery ceniona śpiewaczka operowa miała okazję występować na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Śpiewała m.in. w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu - kontraltem.

    Tomasz Komenda (1977-2024)

    Tomasz Komenda zmarł 21 lutego w wieku 46 lat w wyniku długiej choroby. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. W 2004 roku został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. W marcu 2018 roku został warunkowo zwolniony z więzienia i wyszedł na wolność po 18 latach. 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy go uniewinnił. W 2021 roku sąd przyznał Komendzie łącznie ponad 12,8 miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za niesłuszne skazanie.

    Marcin Bronikowski (1968-2024)

    Marcin Bronikowski, znany śpiewak operowy, zmarł nagle 29 lutego 2024 rokuw trakcie podróży do Albanii. Miał 55 lat. Występował na najbardziej znanych scenach operowych świata, w tym w Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Narodowej Operze w Atenach czy Narodowej Operze w Szanghaju. Jego głos doceniono szeregiem nagród.

    Prof. Michał Matysiak (1953-2024)

    Na początku marca zmarł profesor Michał Matysiak, pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy od lat związany z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. "Całe jego życie lekarza, wybitnego fachowca, toczyło się wśród najmłodszych pacjentów, których leczył w bardzo trudnych przypadkach chorób onkologicznych" - opisała na swojej stronie WOŚP.

    Tomasz Łubieński (1938-2024)

    Tomasz Łubieński - prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, autor sztuk teatralnych i książek - zmarł 15 marca w wieku 85 lat. Urodzony w Warszawie, studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i już podczas studiów publikował w "Twórczości" i "Współczesności". W latach 70. pracował w tygodniku "Kultura", był współzałożycielem czasopisma "Res Publica". Publikował w czasopismach emigracyjnych "Aneks" i "Zeszyty Literackie".

    Jerzy Stuhr (1947-2024) - aktor, reżyser i pedagog, znany z ról w filmach takich jak Wodzirej czy Amator, a także ze swojej pracy w Teatrze Starym w Krakowie oraz działalności jako rektor PWST. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów

    Tadeusz Woźniak (1947-2024) - muzyk, kompozytor i wokalista, autor takich utworów jak Zegarmistrz światła oraz muzyki do licznych produkcji teatralnych i telewizyjnych. Znany z poetyckich piosenek, które pozostają w polskiej kulturze muzycznej jako ważne dzieła artystyczne

    Felicjan Andrzejczak (1948-2024) - wokalista, związany z zespołem Budka Suflera, a także wykonawca hitu Jolka, Jolka pamiętasz. Jego charakterystyczny głos przyczynił się do popularności wielu przebojów lat 80. i 90.

    Marian Hilla (1972-2024) - dziennikarz, muzyk i członek zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Był współzałożycielem tej popularnej grupy i osobowością radiową znaną z RMF FM

    Antoni Zienkiewicz (1923-2024) - żołnierz Armii Krajowej, działacz opozycyjny i więzień polityczny okresu PRL. Uznany za swoje zaangażowanie w walkę o wolną Polskę i odznaczony licznymi wyróżnieniami państwowymi .

    Michał Zieliński (1965-2024) - kompozytor i teoretyk muzyki, związany z zespołem Collegium Vocale Bydgoszcz, autor wielu kompozycji chóralnych i muzyki dawnej. Laureat Nagrody Muzycznej Fryderyk za swoje osiągnięcia.

    Marzena Kipiel-Sztuka (1965-2024) - W 1999 zyskała ogólnopolską popularność dzięki roli Haliny Kiepskiej w polsatowskim sitcomie Świat według Kiepskich, w którym występowała do zakończenia jego emisji w 2022. Wiosną 2007 wzięła udział w pierwszej edycji programu Jak oni śpiewają, emitowanego na antenie stacji telewizyjnej Polsat[9]. Koncertowała z autorskim repertuarem pod nazwą Życie nie jest kiepskie. Występowała też w formie stand-upu. W 2023 zagrała w teledysku zespołu SMKKPM pt. "Maradona".

    Mateusz Murański (1994-2023) - Był synem Jacka Murańskiego (ur. 1968) i Joanny Godlewskiej-Murańskiej, bratankiem Marka i Wojciecha Murańskich i wnukiem stryjecznym Władysława Murańskiego (1948-1982) oraz wnukiem Czesława Godlewskiego, lekarza. Ukończył Policealną Szkołę Aktorstwa i Musicalu we Wrocławiu. Popularność przyniosła mu rola w serialu Lombard. Życie pod zastaw, w którym grał postać Adriana "Adka" Barskiego, pracownika lombardu.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".