- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 862
- Dodano: 2025-02-06 / 07:53
- Komentarzy: 0
Korfantów dołącza do elity ośrodków rehabilitacyjnych ZUS: Nowy program dla osób po wypadkach
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie znalazło się w prestiżowym gronie ośrodków prowadzących wczesną rehabilitację narządów ruchu po wypadkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z placówką dwuletnią umowę na realizację turnusów w latach 2025-2027.
Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadkach jest realizowany przez ZUS od 2016 roku, jednak po raz pierwszy w trybie stacjonarnym w ośrodku na Opolszczyźnie. Korfantów stał się jednym z zaledwie dwóch miejsc w Polsce wybranych do prowadzenia tego programu.
- Nasze centrum zajmie się leczeniem osób, które doznały urazów narządu ruchu, w szczególności w wyniku wypadków przy pracy - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.
Na turnusy będą kierowane osoby po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego, po zabiegach operacyjnych czy zakończonym leczeniu w oddziałach ortopedycznych.
Podstawowym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Intensywna terapia ma zapobiegać powikłaniom pourazowym oraz skrócić czas rekonwalescencji.
Pacjenci ośrodka w Korfantowie będą pod opieką zespołu specjalistów, w skład którego wejdą lekarze, fizjoterapeuci, konsultanci ortopedii, psycholodzy i dietetycy.
Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby aktywne zawodowo, zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, którym z powodu urazu grozi częściowa lub całkowita utrata zdolności do pracy. Wniosek o skierowanie mogą złożyć:
- lekarz orzecznik ZUS w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego,
- lekarz prowadzący,
- sam pacjent, ubiegający się o świadczenie rehabilitacyjne.
Warunkiem jest dostarczenie dokumentacji potwierdzającej dolegliwości i opinii o potrzebie rehabilitacji.
Całość kosztów związanych z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz transportem najtańszym środkiem lokomocji pokrywa ZUS. Standardowy turnus trwa 24 dni, z możliwością przedłużenia, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
ZUS podkreśla, że rehabilitacja lecznicza finansowana przez instytucję różni się od leczenia uzdrowiskowego NFZ. Ośrodki współpracujące z ZUS nie muszą mieć statusu sanatoriów, a ich lokalizacja w miejscowościach uzdrowiskowych nie jest wymogiem.
Dzięki nowemu programowi mieszkańcy Opolszczyzny oraz innych regionów zyskają lepszy dostęp do specjalistycznej rehabilitacji, która może przyspieszyć ich powrót do zdrowia i aktywności zawodowej.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.