Grobowiec w formie piramidy powstał w 1780 roku na zlecenie Carla Adolfa Augusta von Eben und Brunnen, właściciela ziem rożnowskich i generała armii pruskiej. Projekt wykonał Carl Gotthard Langhans, znany architekt, który zasłynął m.in. jako twórca Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Budowla miała służyć jako miejsce pochówku dla rodziny von Eben, a jej specyficzny kształt inspirowany egipskimi piramidami miał wspierać proces mumifikacji ciał.
Zabytek zwraca uwagę swoją architekturą - z przodu znajduje się ryzalit zwieńczony gzymsem, na którym widnieje tumba z herbami rodziny. Grobowiec pełnił swoją funkcję przez kolejne dekady, a w jego wnętrzu spoczęły łącznie szczątki 28 osób, w tym samego fundatora, jego rodziców i teściów.
Historia piramidy nie była jednak łaskawa - w 1945 roku została częściowo zniszczona przez żołnierzy Armii Czerwonej. Pomimo to zachowała swój wyjątkowy charakter i w 2003 roku wpisano ją na listę zabytków województwa opolskiego.
Piramida w Rożnowie jest niezwykłym przykładem lokalnego dziedzictwa i dowodem na to, że fascynacje odległymi kulturami od wieków przenikały do naszej rodzimej architektury. To idealne miejsce dla miłośników historii i turystów, którzy szukają oryginalnych atrakcji. Nie trzeba jechać do Egiptu, aby stanąć przed majestatyczną piramidą - wystarczy odwiedzić Rożnów.