Fabryka Robotów w Mosznej to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Powstała dzięki Sebastianowi Kucharskiemu, który swoją pasję do recyklingu i filmów science fiction przekuł w turystyczny hit, wielokrotnie nagradzany na arenie krajowej.
Sebastian Kucharski zaczynał skromnie - jego pierwsze rzeźby powstawały po godzinach pracy w firmie budowlanej. Jak sam wspomina, pomysł na muzeum był całkowicie spontaniczny. - Nigdy nie miałem takiego planu, żeby zrobić coś na taką skalę. Po prostu to było moje hobby. Robiłem roboty dla dzieci, potem przybywało ich coraz więcej, aż pomyślałem, że może warto je pokazać szerszej publiczności - opowiada.
Muzeum zlokalizowane w sąsiedztwie słynnego Zamku Moszna szybko stało się miejscem wyjątkowym. Na jego terenie znajduje się około 100 eksponatów, od niewielkich rzeźb po monumentalne roboty mierzące nawet 3,5 metra wysokości. Wszystkie są wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. - To nie jest tak, że idę na złom i od razu znajduję wszystko, co potrzebne. Czasem muszę jeździć tygodniami, żeby zdobyć odpowiednie części. To wymaga cierpliwości, ale daje też ogromną satysfakcję - podkreśla pan Sebastian.
Fabryka Robotów zdobyła w tym roku aż dwie prestiżowe nagrody w konkursie "Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT 2024". Otrzymała zarówno Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, jak i Certyfikat Internautów, przyznawany przez głosujących użytkowników internetu.
- To niesamowite wyróżnienie, zwłaszcza że jeden z tych certyfikatów jest wynikiem głosów ludzi, którzy odwiedzili Fabrykę i uznali, że jest warta polecenia. To dla mnie największa nagroda - przyznaje pan Sebastian.
Nie jest to jednak jedyny sukces Fabryki Robotów. Wcześniej muzeum zdobyło tytuł "CUDA POLSKI 2024" w plebiscycie National Geographic oraz Certyfikat Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Jak podkreśla pan Sebastian, roboty to dla niego przede wszystkim hobby. - Nigdy nie liczyłem czasu spędzonego przy pracy. Dla mnie to pasja. Satysfakcja z ukończonego dzieła jest tak duża, że czas przestaje mieć znaczenie" - mówi. Jego ulubionym eksponatem jest rzeźba inspirowana Bumblebee z serii "Transformers".
- Bumblebee zawsze mi się podobał, ale inspiruję się też innymi filmami. Na przykład robot Chappie z filmu o tym samym tytule to jedna z moich ulubionych postaci. Ten film ma świetną fabułę, nawet wzruszającą - zdradza.
W planach pan Sebastian ma kolejne spektakularne projekty. - Pracuję nad dużym Optimusem Prime, który będzie miał ruchome elementy. Już udało mi się zdobyć mechanizmy, dzięki którym niektóre części będą się poruszać. Poza tym powstanie Terminator w wersji zombie. Mam już zarys tych projektów, ale wszystko wymaga czasu - tłumaczy.
Fabryka Robotów wyróżnia się nie tylko oryginalnością, ale także podejściem ekologicznym. Wszystkie figury są tworzone z materiałów z odzysku. - Zależy mi, żeby to był recykling. Nie chodzi o to, żeby iść do sklepu i kupić nowe części. Trzeba trochę poszukać, pokombinować, a to daje jeszcze większą frajdę - mówi pan Sebastian.
Muzeum to nie tylko kolekcja unikalnych rzeźb, ale też miejsce spotkań z ich twórcą. - Zawsze jestem na miejscu. Nie chciałbym, żeby to było tylko komercyjne przedsięwzięcie. Dla mnie najważniejsze są reakcje ludzi, którzy przyjeżdżają zobaczyć te roboty. Często rozmawiamy o tym, jak powstają, wymieniamy się pomysłami - przyznaje.
Spotkanie z autorem to dodatkowa atrakcja, która przyciąga turystów z całej Polski i zagranicy. - Ludzie przyjeżdżają nie tylko zobaczyć eksponaty, ale też porozmawiać. Dla mnie to niezwykle cenne, bo pokazuje, że moja praca naprawdę ma znaczenie - dodaje.
Muzeum w Mosznej to miejsce w Europie, gdzie sztuka, technologia i ekologia łączą się w tak spektakularny sposób. To miejsce tworzone z sercem. Dzięki pasji Sebastiana Kucharskiego Fabryka Robotów stała się jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Opolszczyzny.
- Od 11 lat budzika nie słyszałem - żartuje pan Sebastian, podkreślając, że największym sukcesem jest możliwość życia z pasją i dzielenia się nią z innymi.
Zdjęcie (1/18)
Fot. FB/ Fabryka Robotów - Museum of scrap sculpture,
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.