• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1894
    • Dodano: 2024-11-15 / 19:29
    • Komentarzy: 0

    Ostatnia szansa na badania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS

    Ostatnia szansa na badania w ramach Programu Profilaktyka 40 PLUS

    (Fot. Pixabay)

    Program Profilaktyka 40 PLUS, umożliwiający osobom powyżej 40. roku życia wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych, potrwa do końca 2024 roku. Na Opolszczyźnie wzięło w nim już udział prawie 100 tys. osób.

    Program Profilaktyka 40 PLUS, zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia w lipcu 2021 roku, oferuje kompleksowe pakiety badań dostosowane do wieku i płci pacjentów. Mogą wziąć w nim udział wszyscy obywatele powyżej 40. roku życia, bez górnego limitu wiekowego - w badaniach uczestniczyły osoby mające ponad 100 lat. Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i zapewnia bezpłatny dostęp do badań do końca bieżącego roku.

    Zobacz takze Odznaczenia państwowe i honorowe wręczone w Opolu

    Badania są przyznawane na podstawie ankiety zdrowotnej, którą należy wypełnić online poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Ankieta znajduje się w zakładce "Profilaktyka" i na jej podstawie system automatycznie wygeneruje e-skierowanie na badania. E-skierowanie można też uzyskać, wypełniając ankietę w placówkach medycznych realizujących program. Po wypełnieniu ankiety e-skierowanie jest wystawiane w ciągu dwóch dni roboczych, a badania można wykonać w jednym z 38 punktów na terenie Opolszczyzny. Do udziału w programie potrzebny jest jedynie dowód osobisty.

    Pakiety badań dla pań i panów

    Zobacz takze Wyciek chemikaliów i wypadek na wysokości

    Pakiet badań dla kobiet obejmuje m.in.: morfologię krwi, profil lipidowy, poziom glukozy, próby wątrobowe, poziom kreatyniny, kwasu moczowego oraz badania moczu i kału. Mężczyźni, oprócz badań wymienionych w pakiecie kobiecym, mogą także wykonać test PSA - badanie antygenu specyficznego dla prostaty. Wszyscy uczestnicy programu mogą dodatkowo skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego oraz pomiarów antropometrycznych, takich jak masa ciała, wzrost i wskaźnik BMI.

    Program umożliwia wykonanie ponownych badań po upływie 12 miesięcy od realizacji poprzedniego e-skierowania. Po upływie roku skierowanie jest wystawiane automatycznie, bez konieczności ponownego wypełniania ankiety. Procedura uzyskania i realizacji e-skierowania pozostaje taka sama.

    Program Profilaktyka 40 PLUS to cenna inicjatywa pozwalająca na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych u osób po 40. roku życia, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia i poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".