Ochrona przed wilgocią i wodą - kluczowa rola obudów
Praca na budowie wre niezależnie od warunków panujących na dworze. Technologia budowlana poszła już tak do przodu, że stawiać obiekty można praktycznie przez cały rok. Niemniej, pogody nie da się zmienić, więc przeszkadza w wielu zadaniach, narażając delikatne narzędzia. Niwelatory i teodolity mogą zostać uszkodzone, szczególnie przez wodę i wilgoć.
Wybierając więc ten sprzęt, musimy pamiętać, by postawić na najlepsze modele, w których zastosowane wysokiej klasy obudowę odporną na wodę. Często są one oznaczane zgodnie z normą IP (Ingress Protection). Standardowa ochrona to przynajmniej IP54, dzięki czemu urządzeniu niestraszny kurz i bryzgi wody z dowolnego kierunku. Można oczywiście kupić model z wyższą klasą ochroną, jak IP66 lub IP67, co oznacza, że niwelator wytrzyma nawet krótkotrwałe zanurzenie w wodzie. Przykłady niwelatorów i teodolitów o wysokiej odporności można znaleźć na stronie https://nivelsystem.com/produkty/niwelatory-i-teodolity/.
Ochrona przed kurzem, pyłem i wstrząsami
Woda i wilgoć jest bardzo groźna, ale też inne czynniki, jak kurz, pyły czy różnego rodzaju i różnej mocy wstrząsy. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to mogą one w bardzo łatwy sposób się do urządzenia, uszkadzając jego mechanizmy. Aby temu zapobiec, niwelatory oraz teodolity są wyposażone w specjalnie uszczelnione obudowy, które skutecznie chronią przed pyłem.
W przypadku ewentualnych wstrząsów i upadków, również potrzeba sprawdzonych środków. Dlatego też projektanci tworzą obudowy amortyzujące wstrząsy. Niektóre modele są testowane pod tym kątem, na przykład zrzucane z określonej wysokości. Producenci stosują jednocześnie antywstrząsowe systemy stabilizacji, które odpowiadają za minimalizowanie wpływu drgań na precyzję pomiarów. Ma to niebagatelne znaczenie podczas prac, gdzie wymagane są bardzo dokładne dane.
Jak zabezpieczane są niwelatory i teodolity przed niekorzystnymi warunkami na placu budowy.jpeg
Ochrona przed skrajnymi temperaturami i promieniowaniem UV
Nie można też zapomnieć o innym zagrożeniu związanym ze skrajnymi temperaturami i promieniowaniem UV. Groźne są i duże mrozy, i letnie upały. A jeszcze bardziej niebezpieczne są nagłe skoki temperatury. Takie zmiany mogą wpłynąć na to, że urządzenie nie działa prawidłowo. Wybierajmy niwelatory i teodolity projektowane z myślą o pracy w szerokim zakresie temperatur - od -20°C do nawet +50°C. Skrajne temperatury mogą też negatywnie wpływać na materiały, z jakich wykonane są te urządzenia. Prowadzi to do odkształceń lub osłabienia ich struktury. To sprawia, że producenci stosują odporne na promieniowanie UV tworzywa sztuczne. Odpowiednio zabezpieczają one niwelatory oraz teodolity przez szkodliwym działaniem słońca.
Pamiętajmy więc, aby wybrać urządzenia niezawodne, które poradzą sobie w każdych warunkach, niezależnie od aury panującej na placu budowy. Profesjonalne urządzenia pomiarowe, dostosowane do pracy w ekstremalnych warunkach, znajdziesz na https://nivelsystem.com/produkty/poziomice-pionowniki/.
Krzycho: Napisał postów [5269], status [VIP]
Biorąc pod uwagę, że przeciętny obywatel ma styczność z tym sprzętem ( może poza geodetami ) ZERO razy w życiu to bardzo interesujący artykuł. Ciekawe skąd skopiowany :)