Od 13 września br. PCZK przyjęło ponad 200 komunikatów i ostrzeżeń, dostarczając gminom worki i plandeki do zabezpieczania wałów. Kierownik PCZK stale nadzoruje sytuację na terenach zagrożonych. Dotychczas ewakuowano 22 osoby, a akcje ratunkowe są prowadzone w wielu miejscowościach.
Gminy walczące ze skutkami powodzi:
Tułowice: W miejscowości Tułowice Małe budynki nadal są częściowo zalane, ewakuowano 20 osób z 8 budynków. Oczyszczalnia ścieków została zalana, a droga między Tułowicami Małymi a Skarbiszowicami ponownie otwarta. Obserwuje się spadek poziomu wody.
Tarnów Opolski: Pola uprawne i łąki między Kątami Opolskimi a Przyworami są zalane. Strażacy z OSP monitorują wały, a poziom wody jest stabilny.
Prószków: W Chrzowicach strażacy uszczelniają przeciekający przepust na wale. W razie wzrostu poziomu wody zostanie wprowadzone pompowanie przez wał.
Popielów: Zagrożone są Popielów, Rybna, Stare i Nowe Siołkowice. W Rybnej wał został przerwany na długości 10 metrów. W okolicy Popielowskiej Kolonii wał przecieka na długości 40 m. Wojsko zostało poproszone o pomoc w zabezpieczeniu tego miejsca. Przygotowano miejscowość Rybna do ewakuacji.
Niemodlin: Przygotowano do ewakuacji miejscowości Krasna Góra (16 osób), Radoszowice (2 osoby) i Sarny Wielkie (16 osób). Dwie osoby ewakuowano z Radoszowic. Ścinawa Niemodlińska wylała w rejonie Szydłowca Śląskiego, zalewając pola. Oczyszczalnia ścieków została wyłączona.
Dąbrowa: Zabezpieczono wały przy polderze Żelazna. W Niewodnikach Potok Prószkowski wylał, zalewając jedno gospodarstwo. Wały na Odrze w Niewodnikach są zagrożone przelaniem - do przelania brakuje 34 cm. Trwają prace nad podniesieniem wałów workami z piaskiem.