We wtorek, 10 września o godz. 16 w Sali Kacpra Musiołek w Ratuszu Miejskim w Opolu odbyła się oficjalna inauguracja drugiej kadencji Rady Kobiet w Opolu.
To jedyna taka Rada Kobiet w naszym regionie. Jak się okazuje, był to świetny pomysł.
- Liczyłem na to, że będą chętne Panie do pracy na rzecz Rady Kobiet, a przypominam, że jest praca społeczna, także wszystko jest zależne od chęci tych Pań, poza tym doświadczenia ostatniej rady były jak najlepsze. Wiele w życiu miasta się zmieniło. Inicjatywy ze strony Rady Kobiet były widoczne w każdej części miasta. Druga kadencja ma wysoko postawioną poprzeczkę - mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.
Rada Kobiet w ramach swojej działalności ma za zadanie m.in. wspieranie kampanii społecznych podnoszących świadomość w zakresie praw kobiet oraz współpraca z prezydentem, w szczególności w zakresie wspierania organizacji akcji społecznych oraz wydarzeń podejmujących tematy kobiece, np. dotyczące równouprawnienia i respektowania praw kobiet.
Dziś oficjalnie 20 kobiet rozpoczęło swoją misję w Radzie Kobiet. A oto lista radnych:
- Małgorzata Gawor
- Wirginia Horwat
- Maria Jeleń
- Antonina Kalinichenko
- Justyna Kiedos
- Agnieszka Kossowska
- Justyna Lenc
- Julia Machowska
- Sandra Mazur
- Katarzyna Mazur-Kulesza
- Grażyna Mucha
- Anna Pobóg-Lenartowicz
- Magdalena Paliwoda
- Karolina Pyplacz
- Natalia Różańska
- Maya Mirosława Tomanik
- Alicja Wiśniewska
- Marta Wolna
- Justyna Wójcik
- Barbara Wysocka
Część Pań była w składzie pierwszej rady, jednakże większość to nowe twarze pełne pomysłów i chęci do działania.
- To są kobiety, które prowadzą własne biznesy, są nauczycielkami czy lekarzami, ale przede wszystkim są matkami. Myślę, że w drugiej kadencji z nowymi koleżankami uda nam się kontynuować to co się udało nam osiągnąć podczas pierwszej kadencji - mówi Katarzyna Mazur-Kulesza, prezes stowarzyszenia Rodło i członkini Rady Kobiet.
Do Rady Kobiet może zgłosić się każda chętna kobieta, która chciałaby zacząć działać społecznie i wprowadzać w życie własne inicjatywy.
Posiedzenia rady są o charakterze otwartym, także kobiety chętne tematem działalności rady kobiet mogą przyjść na sesję rady i porozmawiać z radnymi, poradzić się.
Rada Kobiet również w ciągu kadencji uruchamia kilka miejskich możliwości dla kobiet. Mowa tu o comiesięcznych spotkaniach kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy comiesięczne darmowe porady prawnicze.
- Porady prawne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Czasami nawet ponad 20 pań zgłosiło się na taką comiesięczną poradę prawną - dodaje profesor Anna Pobóg-Lenartowicz, polska historyk i członkini rady.
paleo: Napisał postów [328], status [pismak]
Władza takie Rady traktuje wyłącznie jako parawan i niekiedy dekorację.