• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1487
    • Dodano: 2024-07-25 / 11:53
    • Komentarzy: 0

    Szósta edycja Open Opole z mocnym, międzynarodowym akcentem

    (Fot. Woytazz)

    Festiwal Zdarzeń Artystyczny już po raz szósty odbędzie się w Opolu. W dniach 3-4 sierpnia 2024 roku na opolskiej starówce oraz na Placu Wolności, Rynku, Stawku Zamkowym, ul. Krakowskiej, w drodze z Rynku nad Odrę. W każdym z tych miejsc odbywać się będą zdarzenia artystyczne, dodatkowo wspierać je będą pojawiający się w miejscach, gdzie można skupić widzów kolorowi, różnorodni "buskerzy".

    Już po raz szósty na ulicach Opola, a dokładnie w starej części miasta, opolanie będą mogli podziwiać aż 14 zdarzeń artystycznych w różnych lokacjach.

    - Szósta edycja oznacza, że w przeciągu pięciu ostatnich lat nie zdołaliśmy państwu zaprezentować wszystkiego tego, co jest świeże, odkrywcze. Mamy dla państwa naprawdę bogatą ofertę. Będą elementy chociażby sztuki nowego cyrku. Będzie dużo ognia za sprawą pokazów Fire Show. - opowiada Leszek Styś, dyrektor artystyczny festiwalu "Open Opole".

    Sztuka teatralna wyjdzie na ulice i będzie łapać swoich widzów własnymi sztuczkami aktorskimi.

    - Już w najbliższym czasie, bo 3-4 sierpnia będzie kolejne piękne wydarzenie, czyli festiwal teatrów ulicznych. Na ulicach naszego miasta będzie magicznie, kolorowo. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie, gdyż to wydarzenie już wpisało się w stały program rozrywkowy Opola i jestem przekonana, że każdy przybyły na wydarzenie będzie zadowolony. - mówi zastępca prezydenta Opola, Małgorzata Stelnicka.

    Różnorodny program imprezy w postaci gości zarówno z Polski, jak i z Chorwacji, Estonii, Hiszpanii, Francji, czy Włoch, to efekt goszczenia w trakcie "Open Opole" projektu "Myths and Masks on the Future" (MYMA) Festival Polska. Wszystkie wydarzenia tegoroczne łączy temat przewodni: DROGA/PODRÓŻ.

    - Będzie to wyjątkowa edycja. Z racji, że mamy zaproszonych wielu gości zagranicznych możemy połączyć opolskie wydarzenie z naszym europejskim projektem. Dodatkowo podczas wydarzenia gościć w Opolu będą dyrektorzy wszelkich innych europejskich tego typu wydarzeń. Przyjadą oni w celu wymiany doświadczeń i być może nawiązania międzynarodowej współpracy. - mówi Adam Bismor ze Stowarzyszenia Kulturalnego Pro-Scenium będącego organizatorem imprezy.

    Program imprezy:

    Sobota 3.08

    godz. 12:00, rynek
    Panopticum na Starówce / Buskerzy - Żywe rzeźby - Żywe rzeźby zamieniają starówkę w artystyczną instalację, gdzie każda postać opowiada swoją unikalną historię. Kolorowe kostiumy i perfekcyjna mimika przyciągają uwagę przechodniów, tworząc niepowtarzalną atmosferę miejskiego spektaklu.

    godz. 15.00, Plac Wolności
    FEAS / Maracaibo Teatro (ES) - FEAS to spektakl, który łączy teatr fizyczny, taniec i muzykę, mający na celu wyzwanie i celebrowanie kobiecości w każdym wydaniu. Podkreśla wszystko, co system stygmatyzuje, ponieważ nie pasuje do absurdalnych i tyranizujących standardów patriarchatu. Przedstawienie nie jest ani skargą, ani przeprosinami. Jest to celebracja własnej tożsamości poprzez humor i pokaz dumy z nonkonformizmu.

    godz. 16:00, Staw Zamkowy
    Mr Frantic / Romano D. Franto (CR) - Cyrk & komedia dla wszystkich pokoleń! Mr Frantic Chorwacki performer, z wykształcenia filozof i artysta nowych mediów. To przedziwny koktajl zainteresowań i umiejętności: komik, muzyk, mim, aktor, a także twórca krótkometrażowych filmów i doskonały pedagog!

    godz. 18.00, Rynek (przy schodach)
    Mirage / Cirq'O Vent (FR) - Nowa kreacja francuskiej grupy Cirq'O Vent, która dąży do tworzenia sztuki nowego cyrku, eksplorując to co piękne, poetyckie i dziwne. Ich spektakle to wynik współpracy kolektywu artystów o różnorodnych talentach.

    godz. 19.00, Plac Wolności
    Kuthi / Tricktrek (EE) - Ślub córki króla jest najważniejszym wydarzeniem na zamku. Niestety w czasie zabawy weselnej - starożytni wojownicy kruka - Kuthis, zaczynają atakować zamek.

    godz. 21.30, Plac Wolności
    Preludes / La Capra Ballerina Puppet Theatre (IT) - Zainspirowane ilustrowaną książką "Gęś, Śmierć i Tulipan" autorstwa Wolfa Erlbrucha i swobodnie zaadaptowane przez Laurę Bartolomei i Damiano Privitera. Pokój bez ścian, nagie łóżko i miska z wodą. Chora kobieta, kukiełka gęsi, maska śmierci. Poprzez wcielenie się w śmierć i opowiedzenie historii gęsi, chora kobieta może zaakceptować swój nadchodzący kres życia.

    godz. 22:30, Rynek (przy schodach)
    Fireshow / Matylda Górska - Matylda Górska Polska artystka nowocyrkowa, na scenie już od 10 lat. Specjalizuje się w tańcu z hula hoop, występach fireshow, a także innych, niebanalnych dyscyplinach, jak np. kontorsja. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów cyrku współczesnego ( Cyrkulacje ). A w wolnych chwilach podróżuje i zwiedza świat!

    Niedziela 4.08

    godz. 11:00, Plac Wolności
    Zupka z blaszanego kubka / Teatr Uszyty - Dwoje piratów - Emma i Chudy Joe - trafiają na bezludną wyspę. Ich okręt zatonął wraz z całą załogą. Próbują za wszelką cenę wydostać się z wyspy, ale nie jest to łatwe. Joe próbuje jakoś rozbawić Emmę. Ze znalezionych przedmiotów i różnego rodzaju rekwizytów tworzy teatrzyk, przedstawia morską wersję Czerwonego Kapturka, w której wilkiem jest Wilk Morski, a Kapturkiem - Karmazynowy Pirat. Czy uda im się wydostać z wyspy? Jak zakończy się ich przygoda? Co odnajdą w znalezionej butelce? Spektakl z piosenkami i ciekawą scenografią.

    godz. 12:00, Rynek
    Panopticum na Starówce / Buskerzy - Żywe rzeźby - Żywe rzeźby zamieniają starówkę w artystyczną instalację, gdzie każda postać opowiada swoją unikalną historię. Kolorowe kostiumy i perfekcyjna mimika przyciągają uwagę przechodniów, tworząc niepowtarzalną atmosferę miejskiego spektaklu.

    godz. 12:00, ul. Krakowska
    Z głową w chmurach. Marzyciele. / Teatr Delikates - głową w chmurach to turystyka leniwa. Czyli wygodne lewitowanie. Zapraszam na 21 minutowy spacer, który umożliwia "oddanie" głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii w kształcie chmur.

    godz. 14:30, Rynek
    Rzecznik Rzek - wodewil opolski / Teatr A - en spacerowy spektakl o tematyce wodnej zgłębia istotną rolę, jaką rzeki odegrały w tworzeniu osiedli ludzkich i cywilizacji. To podróż wzdłuż rzeki Odry, gdzie każda "stacja" odkrywa nowy aspekt życia, które rozwijają się dzięki darom rzeki. Życiodajne właściwości rzek są celebrowane w każdej kulturze, a to połączenie jest pięknie ukazane poprzez znaczenie rzeki Odry w mieście Opole, gdzie odbywa się spektakl.

    godz. 15:30, Rynek (przy schodach)
    Tajniki / Teatr Migro - Spektakl "Tajniki"
    opowiada o losach trzech par migrantów, którzy wywodzą się z odmiennych kultur. Wszyscy oni muszą całkowicie zmienić swoje życie, rozpocząć je od nowa. Poznamy historię żołnierzy powracających z wojny, dwóch młodych kobiet, które muszą ukrywać się w domu i córkę ze starym, schorowanym ojcem, zmuszonych uciekać ze swojego kraju. Towarzyszyć im będzie tajemnicza postać. Spektakl ma przede wszystkim skłonić widza do myślenia nad tym jak łatwo osądzamy innych, jak krótkowzroczne jest nasze postrzeganie rzeczywistości i jaki wielki wpływ na ludzkie decyzje ma bieg historii. Poruszane tematy nie będą pokazane na scenie w sposób realistyczny, lecz opowiedziane za pomocą języka teatralnego, przedstawiające świat w sposób oniryczny, a czasem groteskowy. Inspiracją do powstania scenariusza jest książka Magdaleny Grzebałkowskiej pt. "1945. Wojna i pokój".

    godz. 18:30, Plac Wolności
    Dong co ma świecący nos / Teatr Uszyty - przedstawienie oparte na wierszach Edwarda Leara z książki pt. "Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki Pana Leara".
    Spektakl pełen lirycznych, dowcipnych i nonsensownych sytuacji, wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny, z szumem morza w tle. Istotną rolę stanowi budowana na oczach widza scenografia złożona ze starych przedmiotów codziennego użytku, a całość dopełnia niezwykła muzyka.

    godz. 20:30, Rynek (przy schodach)
    Spektrum / Fundacja Sztukmistrze - "Spektrum"
    to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej. Jest on zapisem poszukiwań artystycznych nastawionych na odświeżające i innowacyjne zastosowanie sztuk cyrkowych z wykorzystaniem technik teatru fizycznego.
    "Spektrum" to spektakl widowiskowy, żywy, minimalistyczny, ujawniający możliwą harmonię pomiędzy ciałem a przedmiotem. Humor, dynamizm i różnorodność w połączeniu z przemyślaną grą gestów i ukrytych znaczeń, stanowi treść uniwersalną w odbiorze, skierowaną zarówno do młodszego jak i starszego widza. Spektakl dla młodzieży i dorosłych.
    Cel towarzyszący artystom przy powstawaniu spektaklu pozwolił na uzyskanie unikalnej warstwy wizualno-ruchowej, gdzie gest jest sprzężony ze świadomą manipulacją przedmiotem. Widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i rzeczy. Za ich pomocą aktorzy tworzą atmosferę groteskowego uniwersum obrazów.
    Patronat 24opole
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".