• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1259
  • Dodano: 2024-05-05 / 22:01
  • Komentarzy: 6

  Antykoncepcja awaryjna już dostępna. Jak działa i kiedy można ją zastosować

  (Fot. Pixabay)

  Od 1 maja 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

  Na jego podstawie apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r.

  W aptekach, które przystąpią do programu, farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu. Octan uliprystalu hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia.

  - Przygotowaliśmy rozwiązanie, które nie jest idealne, ale jedyne możliwe i zgodne z prawem. Pilotaż nie tylko ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale jest też programem edukacyjnym. To bezpieczna tabletka z punktu widzenia medycznego i akceptowalna z punktu widzenia etycznego - mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna.
  - Komisja Europejska już w 2015 r. zmieniła kategorię dostępności tabletki, która ma w składzie octan uliprystalu, z dostępnego na receptę na dostępny bez recepty. Można ją dostać bez recepty we wszystkich krajach Unii Europejskiej - z wyjątkiem Polski i Węgier. Chcemy, aby docelowo była dostępna bez recepty również w naszym kraju.

  Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i ten wydatek pozostaje po stronie pacjentki. Ale koszty wystawienia recepty przez farmaceutę pokryje NFZ. Za usługę związaną z przeprowadzeniem wywiadu z pacjentką i wystawienia jej recepty apteka otrzyma 50 zł.

  Nieplanowane ciąże to społecznie ważny i trudny temat. Antykoncepcja awaryjna zastosowana w wyjątkowych sytuacjach pozwala uniknąć negatywnych skutków. Zmniejsza liczbę nieplanowanych ciąż, a więc i liczbę aborcji - również tych, które są wykonywane, gdy ciąża powstanie w wyniku przemocy seksualnej.

  Potrzebna jest też większa świadomość społeczna na temat antykoncepcji awaryjnej. Dlatego wywiad z farmaceutą przed uzyskaniem recepty ma również elementy edukacyjne (informacje o prawidłowym stosowaniu, działaniach niepożądanych i skuteczności leku).

  Łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej zmniejszy ryzyko, że kobiety będą szukać takich leków w nielegalnym obrocie, sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia.

  Kiedy stosować tabletkę "dzień po" jako antykoncepcję awaryjną?

  Tabletka "dzień po" jest formą antykoncepcji awaryjnej, którą można stosować w sytuacjach, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, prezerwatywa uległa uszkodzeniu lub zsunęła się, wkładka domaciczna wysunęła się, kobieta zapomniała zażyć regularną tabletkę antykoncepcyjną, lub inna metoda antykoncepcyjna została zastosowana nieprawidłowo. Ważne jest, aby pamiętać, że tabletka "dzień po" nie powinna być stosowana jako regularna metoda antykoncepcji.

  Jak działa tabletka "dzień po"?

  Antykoncepcja awaryjna, jaką jest tabletka "dzień po", działa najlepiej, gdy zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Dostępne są dwie główne formy tego typu tabletek: jedna zawiera lewonorgestrel i powinna być stosowana w ciągu 72 godzin (3 dni) od stosunku, druga - zawierająca octan uliprystalu - może być używana do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Tabletka działa poprzez opóźnienie lub zaburzenie owulacji, zmianę składu śluzu szyjkowego (co utrudnia migrację plemników), a także może wpłynąć na błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2024-05-06 04:24:12 [.*] id:1672830  
  liberty: Napisał postów [5360], status [Szycha] Reputacja
  Tabletka Dzień PO itp to pod ukrainki w Polsce? Pytanie tylko który desperat Polski bierze się za ukrainke?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2024-05-06 12:26:43 [.*] id:1672849  
  toomy: Napisał postów [382], status [wyjadacz] Reputacja
  tylko polki dla polakóf
  2024-05-06 11:22:02 [.*] id:1672840  
  Mario1: Napisał postów [1207], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Nareszcie 15 latki mogą na legalu.

  Nick:
  Treść:
  2024-05-06 07:48:41 [.*] id:1672833  
  becking: Napisał postów [105], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  "Antykoncepcja to zbiór metod i środków mających na celu zapobieganie nieplanowanemu zapłodnieniu." To nie tabletka antykoncepcyjna tylko tabletka aborcyjna, ponieważ wcześniej dochodzi do zapłodnienia i każda dziewczyna czy kobieta powinna mieć tego świadomość oraz z jakimi skutkami wiąże się jej użycie, zarówno fizycznymi jak i psychicznymi.

  Nick:
  Treść:
  2024-05-06 07:47:15 [.*] id:1672832  
  JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak] Reputacja
  Energetyk od 18 roku życia, tabletka od 15 . Polska to jednak dziki kraj.

  Nick:
  Treść:
  2024-05-06 01:52:25 [.*] id:1672820  
  Gaz: Napisał postów [5518], status [VIP] Reputacja
  Dla mężczyzn jest to grożne,bardzo bolesne są skutki bulu brzucha.

  Nick:
  Treść: