• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 774
    • Dodano: 2024-03-07 / 13:00
    • Komentarzy: 0

    Jak można uniknąć egzekucji z ZUS-u?

    (Fot. Archiwum)

    Z zadłużenia w ZUS można wyjść. Sposobem jest układ ratalny. W minionym roku na Opolszczyźnie z układu ratalnego skorzystało niemal 1,6 tys. firm i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

    W bazie opolskiego oddziału ZUS-u jest ponad 58,6 tys. aktywnych płatników składek. Zdecydowana większość przedsiębiorców i firm dobrze radzi sobie z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

    - Z ponad 58,6 tysięcy aktywnych płatników składek w regionie, aż 47 tysięcy opłaca składki za zatrudnionych pracowników w terminie i bez zwłoki. Co więcej, prawie 26 tysięcy ma saldo z nadpłatą. Obecnie w regionie zadłużenie ma 11,6 tysięcy płatników. Kwota zadłużenia powstała w ciągu ostatnich miesięcy na rzecz opolskiego ZUS-u przekroczyła 182 miliony złotych - przekazuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    ZUS podpowiada co robić, kiedy przedsiębiorcy urosła górka do spłacenia i nie ma możliwości jednorazowego uregulowania należności. Wyjściem może być podpisanie układu ratalnego i spłacanie zadłużenia nawet przez kilka lat.

    - W 2023 roku opolski ZUS zawarł dokładnie 1578 umów o ratalnej spłacie zadłużenia. Oprócz tej najpopularniejszej formy oddłużenia, płatnicy z regionu podpisali z opolskim oddziałem 162 umowy o odroczeniu terminu płatności składek, w 90 przypadkach ZUS odstąpił od pobierania odsetek za zwłokę w terminowym opłacaniu składek oraz wydał 49 decyzji o umorzeniu należności z tytułu składek - dodaje rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

    Jak informuje opolski ZUS, kwota zadłużenia za 12 ostatnich miesięcy, która została objęta ulgami sięgnęła niemal 28,5 mln zł, a liczba wniosków o różne formy oddłużenia, które wnieśli na Opolszczyźnie płatnicy składek przekroczyła w tym okresie 4 tys.

    Istotą umowy ratalnej w ZUS jest spłacanie należności w ustalonej wysokości,
    w miesięcznych ratach. Na raty można rozłożyć całość zobowiązań. Już na etapie składania wniosku o tę formę oddłużenia płatnik może zaproponować okres i wysokości rat, które jest w stanie spłacać. W przypadku podpisania umowy, bonusem jest to, że ZUS nie będzie naliczał odsetek, a płatnik uiści jedynie opłatę prolongacyjną. W sytuacji, gdy dłużnik regularnie wywiązuje się z układu ratalnego, dodatkowym pozytywnym skutkiem będzie możliwość korzystania z zasiłków wypłacanych przez ZUS (chorobowy, macierzyński, opiekuńczy i świadczenie rehabilitacyjne).

    Wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, czy osobiście
    w placówce ZUS. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy doradcy ds. ulg i umorzeń w wybranych placówkach ZUS. Pomogą mu również pracownicy sali obsługi klientów.
    O sposobach na oddłużenie i formalnościach jakie trzeba spełnić można dowiedzieć się też bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić wideorozmowę z konsultantem ZUS. Na stronie internetowej www.zus.pl należy wybrać "E-wizyta w ZUS" a potem dalej "Umów się na e-wizytę". Ostatni krok, to wybór tematu rozmowy czyli "Ulgi i umorzenia".

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".